Huzur evleri için hazırlanan menülerin besin değerlerinin ulusal veriler kullanılarak pişirme kayıpları ile beraber hazırlanması
Preparing the nutritional values of the menus for residential houses with cooking losses using national data
  1. Tez No: 726088
  2. Yazar: BERNA VARDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. MUSTAFA YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Canlıların yaşamsal evrelerinden biri olan yaşlılık evresinde; sağlıklı bir yaşama devam edebilmek için beslenme önem taşımaktadır. Yaş ilerledikçe vücutta fizyolojik deformasyonlar oluşur. Bu deformasyonların önlenmesinde ve iyileştirilmesinde beslenmenin rolü büyüktür. Yaşlıların yaşam alanlarının büyük bir kısmını yaşlı bakım evleri veya huzurevleri oluşturmaktadır. Bu çalışmadaki en büyük amaç İstanbul Huzurevleri' nin genel 14 günlük beslenme menülerinin günlük besin değerlerini ulusal veriler yardımıyla hesaplamaktır. 14 günlük ortalama enerji alımının 3211,50 kkal olduğu ve pişirme kayıplarının da hesaplanmasıyla ortalama enerjinin 2991,25 kkal olduğu, ortalama demir mineralinin 20,33 mg olduğu ve pişirme kayıplarının hesaplanmasıyla ortalama alınan demir miktarının 19,6492 mg olduğu, ortalama fosforun 1952,79 mg olduğu ve pişirme kayıplarının hesaplanmasıyla ortalama alınan fosfor mineralinin 1884,72 mg olduğu, ortalama kalsiyum mineralinin 1651 mg olduğu ve pişirme kayıplarının hesaplanmasıyla ortalama alınan kalsiyum mineralinin 1641,49 mg olduğu, ortalama magnezyum mineralinin 514,71 mg olduğu ve pişirme kayıplarının hesaplanmasıyla ortalama alınan magnezyum mineralinin 491,078 mg olduğu, ortalama potasyum mineralinin 4576,86 mg olduğu ve pişirme kayıplarının hesaplanmasıyla ortalama alınan potasyum mineralinin 4286,86 mg olduğu ortalama sodyum mineralinin 3267,21 mg olduğu ve pişirme kayıplarının hesaplanmasıyla ortalama alınan sodyum mineralinin 3247,69 mg olduğu ve pişirme kayıplarıyla; çinko bileşeninde ortalama; 0,2445 mg, C vitamininde 7,6 mg, tiaminde 0,46 mg, riboflavinde 0,122 mg, niasinde 7,83 mg, B6 vitamininde 0,427 mg, B12 vitamininde 0,68 mg, folatın 57,225 mg, A vitamininde 18,276 mg, beta-karoteninde 82,07 mg, likopende 264,79 mg ve luteinde 73,56 mg eksildiği tespit edilmiştir. Fakat bu eksilmeler ile menülerde yer alan bileşenlerin gereksinimden fazla olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the old age stage, which is one of the vital stages of living things; take care to create a healthy future. Births occur from birth to age. We are talking about the content of these growths and nutrition. Nursing homes or the troubles of the elderly at an older age. The biggest aim in this study is to plan general health tourism of Istanbul general health tourism menus. 14 the average energy intake is 3211, the average energy is 2991, kcal, the average iron mineral is 20.33 mg, the average iron intake is 19.6492 mg, the average phosphorus is 1952,79.79, the average mineral intake is 1651 mg and the losses are taken means that the mineral taken is 1641.49 mg, the average mineral is 514.71 mg, and it is taken by ingesting the lost. the average mineral is 4978 mg, the average mineral is 45.86 mg, the average mineral intake is 4286.86 mg, the average sodium is 3267.21 mg78 mg, and the average mineral intake is 3247.69 mg when the food is cut, and with cooking losses; averages in mineral; 0.2445 mg, vitamin C 7.6 mg, thiamine 0.46 mg, riboflavin 0.122 mg, niacin 7.83 mg, vitamin B6 0.427 mg, vitamin B12 0.68 mg, folate 57.225 mg, vitamin A 18.276 mg, beta It was determined that 82.07 mg of carotene, 264.79 mg of lycopene and 73.56 mg of lutein were added. However, it has been observed that there are too many dishes in these additional menus.