Ülseratif kolit hastalarındainflamatuar belirteçlerin nitrozatif stresle ilişkilendirilmesi
Association of inflammatory markers with nitrosative stress in patients with ulcerative colitis
- Tez No: 726163
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİUSTAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
İnflamatuar Barsak Hastalığı (İBH), intestinal inflamasyon ve mukozal doku hasarıyla başlayan, intestinal ve ekstraintestinal belirtilere sebep olan, bozulmuş immün cevapla ilerleyen, sık görülen kronik bir gastrointestinal sistem hastalığıdır. İBH başlığı altında birbiriyle ilişkili ancak iki farklı hastalık olarak tanımlanan Ülseratif Kolit (ÜK) ve Crohn Hastalığı (CH) yer almaktadır (33,50). Ülseratif kolit kolon ve rektum mukozasını tutan, tekrarlayan inflamasyon ve ülserlerle karakterize, remisyon ve relapslarla seyreden kronik bir hastalıktır. Klinik olarak kanlı mukuslu diyare, rektal kanama, kramp tarzı karın ağrısı, ateş, iştahsızlık, kilo kaybı gibi semptomlar ve lokal ya da sistemik komplikasyonlarla seyreder. Hastalıkta hedef organ kolon olup, başlangıç noktası her zaman rektumdur ve kolon boyunca proksimale doğru farklı uzunluklarda yayılım gösterir. Crohn hastalığından farkı, ülseratif kolitte tutulan bölgeler içinde atlama yapmaması, yani sağlam doku bulunmamasıdır. Sadece rektum tutulumu mevcutsa, hastalık; ülseratif proktit adını alır ve tüm ÜK'lı olguların %20-50'sini oluşturur. Rektum ve sigmoid tutulumu; distal tutulum (%40-50), rektum, sigmoid ve inen kolon tutulumu; sol kolon tutulumu (%40), transvers kolon da tutulursa yaygın tutulumlu ÜK, çekuma kadar olan tüm kolon tutulursa; pankolit (%10-20) adını alır (33,50,68). Ülseratif kolit her yaşta görülmekle birlikte, en sık olarak 2.-3. dekadda başlar. Hastalığın prevalansı tüm popülasyonda 20-130/100000 iken insidansı, Crohn hastalığının insidansının yaklaşık 2 katı kadar olup 2-10/100000/yıl'dır. Ülseratif kolitin etyolojisinde sigara içimi, oral kontraseptifler, alkol, rafine şekerler, infeksiyöz hastalıklar (HSV ve Escherichia coli suşları) gibi çevresel etmenlerin yanı sıra genetik etmenler de rol almaktadır. Olguların %5'inde ailevi bir eğilim bulunmaktadır (33,50). Bizim bu projeyi kurgulamamızdaki amaç; ülseratif kolit hastalarından alınan kan örneklerinde nitrozatif stres markerlarının, inflamatuar proçesin göstergesi olan sitokinlerle ilişkilendirilmesi ve myeloperoksidaz (MPO) enzim aktivitesinin düzeylerini belirterek aralarında mevcut olabilecek anlamlı ilişkilerin hasta ve sağlıklı birey grupları arasında irdelenmesidir.
Özet (Çeviri)
Inflammatory Bowel Disease (IBD), inflammation of the gut and mucosal tissue impaired immune system that begins with damage to the gut and causes intestinal and extraintestinal symptoms. It is a common chronic gastrointestinal disease with a response. IBD title Ulcerative Colitis (UC), which is defined as two related but different diseases,Crohn's Disease (CH) is located.Ulcerative colitis is recurrent inflammation and inflammation of the colon and rectal mucosa.It is a chronic disease characterized by ulcers and progresses with remissions and relapses. clinic diarrhea with bloody mucus, rectal bleeding, cramp-like abdominal pain, fever, loss of appetite,It progresses with symptoms such as weight loss and local or systemic complications.The target organ in the disease is the colon, the starting point is always the rectum and colon.It extends proximally to different lengths throughout from Crohn's disease.The difference is that it does not bypass ulcerative colitis-related areas, that is, within intact tissue is the absence. Disease if only rectal involvement; this is called ulcerative proctitis and accounts for 20-50% of all UC cases. Rectum and sigmoid involvement; distal involvement (40-50%), rectum, sigmoid and descending colon involvement; left colon involvement (40%), transverse. If the colon is also involved, UC with extensive involvement, the entire colon up to the cecum is involved; pancolitis (10-20%). Although ulcerative colitis can be seen at any age, it is most common in the 2nd-3rd grade. seen in classrooms. begins in ten years.The prevalence of the disease in the whole population is 20-130/100000, while the incidence of Crohn's.The incidence of the disease is approximately 2 times, and it is 2-10/100000/year. ulcerative colitis smoking, oral contraceptives, alcohol, refined sugars, infectious diseases(HSV and Escherichia coli strains), as well as environmental factors as well as genetic factors.takes a role. There is a familial tendency in 5% of the cases.The purpose of designing this project; blood from ulcerative colitis patients in samples of nitrosative stress markers that are indicative of the inflammatory process.relationship with cytokines and myeloperoxidase (MPO) enzyme activity levels.shows that there may be significant relationships between patient groups and healthy individuals between them are examined.