Simulation of airborne and UAV remote sensing data with computer graphics tools
Havadan ve İHA uzaktan algılama verilerinin bilgisayar grafik araçları ile simülasyonu
- Tez No: 726170
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHA ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Uzaktan algılama alanında çalışan araştırmacılar için yersel-doğruluğu bilinen veri önemli bir ihtiyaçtır. Bu verilerin yerleşim alanlarından, dağlık alanlardan vb. pek çok farklı coğrafyadan elde edilmesi pahalı ve zaman alan bir süreçtir. Bu çalışma kapsamında çok farklı coğrafi bölgelerden ve farklı çekim koşullarında (güneşli, hafif güneşli, sisli vb. gibi) görüntü elde edilebilmesi için 3 boyutlu dünya oluşturma araçları ve oluşturulan bu 3 boyutlu dünyadan foto gerçekçi görüntü üretme araçları kullanılacaktır. Bazı veriler rastgele ve prosedürel yöntemler ile oluşturulacak ve bazı veriler ise mevcut açık kaynaklardan sağlanacaktır. Tüm bu verilerin harmanlanması ile çok zengin, gerçekçi ve yersel doğruluğu olan sentetik olarak üretilmiş bölgelerden farklı uçuş senaryoları ile görüntüler alınarak uzaktan araştırma alanında çalışan araştırmacıların hizmetine sunulacaktır. Bu çalışma ile oluşturulması mümkün hale gelen yüksek veri hacmi sayesinde çok veriye ihtiyaç duyan derin öğrenme yöntemlerinin de eğitilmesi ve genelleştirilmiş bir öğrenme sağlanması daha mümkün hale gelecektir.
Özet (Çeviri)
Ground-truth data are an important need for researchers working in the field of remote sensing. Obtaining these data from residential areas, mountainous areas etc. are an expensive and time consuming process. In the scope of this study, 3-dimensional world creation tools and photo-realistic image production tools from this 3D world will be used to obtain images from many different geographical regions and different shooting conditions (such as sunny, slightly sunny, foggy, etc .). Some data will be generated by random and procedural methods, and some data will be sourced from existing open sources. With the blending of all these data, images from synthetically produced regions with very rich, realistic and terrestrial accuracy will be taken with different flight scenarios and will be presented to the service of researchers working in the field of remote research. Thanks to the high data volume that has become possible with this study, it will be more possible to train deep learning methods that need a lot of data and to provide a generalized learning.