CCDC66 controls mitotic progression and cytokinesis by promoting centrosome maturation and microtubule bundling
  1. Tez No: 726215
  2. Yazar: UMUT BATMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF NUR FIRAT KARALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Mitoz ve sitokinez sırasında mikrotübül çekirdeklenmesinin ve organizasyonunun tam uzay-zamansal kontrolü, sitoplazmik ve genetik materyalin güvenilir bir şekilde ayrılması için kritik öneme sahiptir. Mikrotübül ilişkili proteinler (MAP'ler), hücre bölünmesinin mikrotübül dizilerinin birleştirilmesini, bakımını ve yeniden modellenmesini yönetir. Deregülasyonları kansere ve gelişimsel bozukluklara neden olur. Mitotik ve sitokinetik MAP'lerin listesinin neredeyse eksiksiz olmasına rağmen, işlevleri ve mekanizmaları, farklı bağlamlardaki düzenlemeleri ve farklı hücresel yapılarla karışmalarının doğası hakkında temel sorular devam etmektedir. Bu çalışmada, bipolar iğ, merkezi iğ ve iğ kalıntısının bir bileşeni olarak CCDC66'yı sentrozomal ve siliyer MAP olarak tanımladık. CCDC66'nın, CDK5RAP2, Pericentrin ve gama-tubulinin sentrozomal alımı yoluyla mitotik mikrotübül çekirdeklenmesini düzenlendiğini gösterdik. Buna göre, CCDC66-tükenmiş hücreler, hatalı iğ montajı, organizasyonu ve konumlandırması, kararsız K-lifleri ve kromozom hizalama kusurlarına sahiptir. Fenotipik kurtarma deneyleri, mikrotübül ve sentrozom havuzlarının mitotik işlevlerine aracılık ettiğini ortaya çıkardı. Ayrıca, CCDC66 mikrotübülleri in vitro demetleyerek ve merkezi iğ ve iğ kalıntısı mikrotübül dizilerinin organizasyonunu düzenleyerek sitokinezi yönetir. Bulgularımız CCDC66'yı hücre döngüsü ilerlemesinin çok yönlü bir düzenleyicisi olarak tanımlar ve farklı mikrotübül dizilerinin çekirdeklenmesinin ve organizasyonunun nasıl düzenlendiğine dair anlayışımızı ilerletir.
Özet (Çeviri)
Precise spatiotemporal control of microtubule nucleation and organization during mitosis and cytokinesis is critical for faithful segregation of cytoplasmic and genetic material. Microtubule-associated proteins (MAPs) govern the assembly, maintenance, and remodelling of microtubule arrays of cell division. Their deregulation causes cancer and developmental disorders. Despite having a nearly complete list of mitotic and cytokinetic MAPs, key questions remain about their functions and mechanisms, their regulation in different contexts and the nature of their crosstalk with different cellular structures. In this study, we identified the centrosomal and ciliary MAP, CCDC66, as a component of the bipolar spindle, central spindle and midbody. CCDC66 regulates mitotic microtubule nucleation via centrosomal recruitment of CDK5RAP2, Pericentrin and gamma-tubulin. Accordingly, CCDC66-depleted cells have defective spindle assembly, organization, and positioning, unstable K-fibers and chromosome alignment defects. Phenotypic rescue experiments revealed that its microtubule and centrosome pools mediate its mitotic functions. Furthermore, CCDC66 bundles microtubules in vitro and governs cytokinesis by regulating organization of the central spindle and midbody microtubule arrays. Our findings identify CCDC66 as a multifaceted regulator of cell cycle progression and advances our understanding of how nucleation and organization of distinct microtubule arrays are regulated.