Anne dostu olan ve olmayan hastane uygulamalarının obstetrik sonuçları
Obstetric outcomes of mother-friendly and non-mother-friendly hospital practices
  1. Tez No: 726216
  2. Yazar: SİNEM BAHAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KIYMET YEŞİLÇİÇEK ÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Doğumun fizyolojik olduğu fikrinin azaldığı günümüzde, gebelik hizmetlerinin standartını kanıta dayalı olarak yükseltmeyi, perineal komplikasyonları önlemeyi ve maliyeti azaltmayı hedefleyen Anne Dostu Hastane Programı oluşturulmuştur. Çalışmamızda anne dostu olan ve olmayan hastane uygulamalarının obstetrik sonuçlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Tanımlayıcı tipteki araştırmamızda, Trabzon SBÜ Kanuni EAH Numune Kampüsü doğum salonunda Ocak-Nisan 2019 tarihleri arasında doğum yapan 176 kadın ADOHU grubunda, Ekim-Aralık 2019 tarihleri arasında doğum yapan 180 kadın ADHU grubunda yer aldı. Çalışmamızın verileri,“Veri Toplama Formu”kullanılarak yüz yüze görüşme ve sürekli gözlem teknikleri ile toplandı. Verilerin istatistiksel analizinde; yüzdelik, ortalama, standart sapma, medyan, minimum ve maksimum değerler Ki-Kare, t testi, Mann-Whitney U testi, Pearson Ki-Kare, Fisher's ve Fisher's Exact analizleri kullanıldı. Çalışmamızdaki kadınların yaş ortalaması 28.6±5.25 yıldır.
Özet (Çeviri)
In our age, when the idea that birth is physiological has begun to decline, the Mother-Friendly Hospital Program has been established to raise the standard of pregnancy services based on evidence, prevent perineal complications, and reduce the cost. The purpose of our studyis to determine the obstetric outcomes of mother-friendly and non-mother-friendly hospital practices. In our descriptive study, 176 women who gave birth between January and April 2019 in the birth room of Trabzon HSU Kanuni TRH Numune Campus were included in the NMFHP group, and 180 women who gave birth between October and December 2019 were included in the MFHP group. The data were collected with a face-to-face interview and continuous observations using the“Data Collection Form”. In the statistical analysis of the data, percentage, mean, standard deviation, median, minimum, and maximum values, Chi-Square, t-test, Mann-Whitney U test, Pearson Chi-Square, and Fisher's Exact analyzes were used. The mean age of the women in the study was 28.6±5.25 years.