Epilepside myometriyum kasılabilirliği ve antiepileptiklerin kasılmaya etkisinin wag/rij epileptik sıçanlardan izole myometriyumda incelenmesi
Myometrium contractility in epilepsy and effect of antiepileptics on contractility of myometrium isolated from wag/rij epileptic rats
- Tez No: 726224
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AYAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Epilepsili bireylerdeki myometriyal kasılmanın sağlıklı bireylerden farklı olup olmadığı ve anti-epileptik ilaçların (AEİ'ler) kasılma üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olup olmadığı ve dolayısıyla ilgili fetal nörogelişimsel bozuklukların ötesinde obstetrik komplikasyonlara yol açıp açmadığı halen belirsizliğini korumaktadır. Bu nedenle hem gebe olmayan hem de gebe absans epileptik WAG/Rij ve Wistar yetişkin sıçanlardan izole edilmiş myometriyal doku örneklerinin kontraktilitesini inceleyerek; spontan kontraktilite ve oksitosine verdiği yanıtların karşılaştırılması ve oksitosin ile indüklenmiş kontraksiyonlara fenitoin, levetirasetam ve valproik asidin tek başına ve kombinasyon halinde olası etkileri karşılaştırıldı. WAG/Rij ve Wistar sıçanlardan elde edilen myometriyal şeritler organ banyosuna asılarak izometrik kasılmalar kaydedildi. Gerime adaptasyon sonrasında gelişen spontan kasılmalar değerlendirildi ve bazı protokoller için oksitosin ile kasılmalar uyarıldı. Fenitoin, levetirasetam ve valproik asit dahil olmak üzere seçilen AEİ'lerin kümülatif konsantrasyonlarının kasılmaların amplitüd, frekansı ve kasılma eğrisi altındaki alan değerleri üzerine etkileri 10 dakikalık periyotlarla değerlendirildi. Veriler tek yönlü ANOVA ve Tukey HSD testi kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Whether myometrial contractility in epilepsy is different from healthy individuals and anti-epileptics (AEDs) have a direct influence on the contractility and thereby may lead to obstetrical complications beyond the concerned fetal neurodevelopmental impairments, remains unclear. Hence we isolated myometrial strips from both non-pregnant and pregnant absence epileptic WAG/Rij and control Wistar rats and investigated contractility, through comparison of the spontaneous contractility and responses to oxytocin (OT), and possible effects of phenytoin, levetiracetam and valproic acid alone and in combination on OT-induced contractions. Myometrial strips were removed from WAG/Rij and Wistar rats and placed in an organ bath and isometric contractions were recorded. After adaptation, developed spontaneous contractions were evaluated and contractions were stimulated by OT. The effects of cumulative concentrations of the selected AEDs including phenytoin, valproic acid and levetiracetam on area under the curve (AUC), amplitude and frequency of contractions were evaluated by 10-minute periods. Data were analyzed using one-way ANOVA and Tukey HSD test.