Hemiplejik hastalarda Q açısının denge ve alt ekstremite fonksiyonelliği üzerine etkisi
The effect of the Q-angle on balance and lower extremity function in hemiplejic patients
  1. Tez No: 726226
  2. Yazar: OSMAN TOPÇU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ FARUK ÖZYAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Q açısı alt ekstremitenin biyomekanik fonksiyonunu, m. quadriceps femoris'in diz üzerindeki etkisini ortaya koymak ve diz ile ilgili birçok hastalığın tanısına yardımcı olmak ve tedavilerinin sonucunu değerlendirmek için kullanılan bir parametredir. Bu çalışma inme öyküsü olan hemiplejik hastalarda Q açısının denge ve alt ekstremite fonksiyonelliğinin üzerine etkisini ve ayrıca baskın alt ekstremitesi etkilenmiş hemiplejik hastalarda ve baskın olmayan alt ekstremitesi etkilenmiş hemiplejik hastalarda Q açısının etkilerinin aynı olup olmadığı sorusunu araştırmak amacıyla yapıldı. Çalışmaya 19 erkek ve 16 kadın olmak üzere toplam 35 hemiplejik hasta dahil edildi. Teze dâhil edilen her katılımcıya, sosyo-demografik anket, Modifiye Ashworth Skalası, Tinetti Denge ve Yürüme Testi, Berg Denge Skalası ve Alt Ekstremite Fonksiyonel Ölçeği (AEFÖ) uygulandı. Hastalar Q açısı değerlerine göre ve tutulum yerlerine göre gruplara ayrıldı. Yapılan istatiksel analiz sonucunda erkek hastaların Q açısı ortalama değerleri 11.68±1.49, kadın hastaların Q açısı ortalama değerleri ise 14.12±2.39 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Q angle is a parameter used to reveal the biomechanical function of the lower extremity, the effect of the quadriceps femoris muscle on the knee, and to assist in the diagnosis of many knee-related diseases and to evaluate the results of their treatment. This study was carried out to investigate the effect of Q angle on balance and lower extremity functionality in hemiplegic patients with a history of stroke, as well as the question of whether the effects of Q angle are the same in hemiplegic patients with dominant lower extremity affected and non-dominant lower extremity affected hemiplegic patients. A total of 35 hemiplegic patients, 19 men and 16 women, were included in the study. A socio-demographic questionnaire, Modified Ashworth Scale, Tinetti Balance and Gait Test, Berg Functional Balance Scale and Lower Extremity Functional Scale (LEFS) were administered to each participant included in the thesis. The patients were divided into groups according to their Q angle values and their involvement sites. As a result of the statistical analysis, the mean Q angle values of male patients were calculated as 11.68±1.49, and the mean Q angle values of female patients were calculated as 14.12±2.39.