Postpartum bel ağrılı hastalarda spinal manipülasyon ve egzersiz uygulamalarının etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of chiropractic spi̇nal manipulation treatment and exercise in the treatment of pregnancy-related low back pain in the postpartum period
- Tez No: 726277
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KEREM ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Gebelik veya doğuma bağlı olarak meydana gelen postpartum dönem bel ağrısı şikayeti olan hastalarda kayropraktik spinal manipülasyon (KSM) tedavisinin etkinliği açısından yeterli kanıt yoktur. Çalışmamızın amacı postpartum bel ağrısı olan kadın hastalarda KSM uygulamalarına ek egzersiz ile desteklenen tedavi programının gündüz ve gece bel ağrısı, denge, postür ve postpartum dönem yaşam kalitesi ölçümleri üzerindeki etkilerinin belirlenmesidir. Çalışmamıza gönüllü olarak 61 kişi katılmayı kabul etmiştir ve kişiler randomize olarak KSM+E ve kontrol gruplarına ayrıldı. Ölçümler tedavi öncesi ve tedavinin tamamlanması planlanan dört haftanın sonunda gerçekleştirildi. Tedavi öncesi ve sonrasında ağrı şiddeti Visual Analog Skala ile, denge Berg Denge Testi ile, Postür New York Postür Değerlendirmesi ile ve yaşam kalitesi Doğum Sonrası Yaşam Kalitesi Ölçeği ile değerlendirildi. Tedavide kayropraktik grubuna Lumbal HVLA Spinal Manipülasyon, Sakroiliak HVLA Spinal Manipülasyon, Sakro-Oksipital Teknik, Simfizis Pubis Mobilizasyonu, İliopsoas Mobilizasyonu uygulandı ve postpartum bel ağrısı özel egzersiz programı verilirdi, kontrol grubuna ise yalnızca postpartum bel ağrısına özel egzersiz programına alındı.
Özet (Çeviri)
There is insufficient evidence for the effectiveness of chiropractic spinal manipulation (CSM) treatment in patients with postpartum low back pain due to pregnancy or childbirth. The aim of our study is to determine the effects of the treatment program supported by exercise in addition to CSM practices on day and night low back pain, balance, posture and quality of life measures in the postpartum period in female patients with postpartum low back pain. 61 people voluntarily agreed to participate in our study and they were randomly divided into CSM+E and control groups. Before and after treatment, pain intensity was evaluated with the Visual Analogue Scale, balance with the Berg Balance Test, Posture with the New York Posture Assessment, and quality of life with the Postpartum Quality of Life Scale.