The use of 21st century skills by secondary school English language teachers and the challenges they face
Ortaokul İngilizce öğretmenlerinin 21.yy. becerilerini kullanımları ve karşılaştıkları problemler
  1. Tez No: 726278
  2. Yazar: YELİZ BOLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMA DENEME
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul ingilizce öğretmenlerinin 21.yy. becerilerini ne ölçüde kullandıklarını ve katılımcıların demografik bilgilerinin bu becerilerin kullanımında önemli bir fark gösterip göstermediğini araştırmaktır. Araştırmanın diğer bir amacı ise öğretmenlerin 21. yy. becerilerini kullanırken karşılaştıkları problemleri tespit etmektir. Araştırmanın amaçları doğrultusunda karma yöntem araştırma deseni kullanılmıştır. Veriler, 21. yy. Eğitim ve Öğretim Ölçeği ve yarı yapılandırılmış görüşmeler ile 2020-2021 eğitim ve öğretim döneminde dijital ortamda toplanmıştır. Araştırma, ortaokulda görev yapan 119 ingilizce öğretmeni ile gerçekleştirilmiş olup, açık uçlu görüşmelere 26 öğretmen katılmıştır. Ölçeğin bulguları, en çok kullanılan 21.yy. becerisinin teknolojiyi öğrenme aracı olarak kullanma olduğunu, en az kullanılan becerinin ise yerel bağlantılar olduğunu ortaya koymuştur. T-testi sonuçlarına göre ise özel veya devlet okullarında görev yapmanın bu becerileri kullanmada önemli bir etken olduğu, özel okulda görev yapan öğretmenlerin devlet okulunda görev yapanlara göre bu becerilere derslerinde daha fazla yer verdikleri bulunmuştur. Ayrıca, 21.yy. becerileri üzerine eğitim almış öğretmenlerin, almayan öğretmenlere göre bazı becerileri daha fazla kullandıkları saptanmıştır. Tek yönlü Anova sonucu ise daha az kıdem yılına sahip öğretmenlerin daha fazla kıdem yılına sahip olan öğretmenlere kıyasla 21.yy. becerilerinin bazılarına daha sık yer verdiklerini ortaya çıkarmıştır. Diğer yandan, öğretmenlerin eğitim durumlarının bu becerileri kullanmada bir farklılık göstermediği bulunmuştur. Görüşmelerin içerik analizinin sonuçları ise, hizmet öncesi ve hizmet içi eğitim eksikliği, yetersiz müfredat, alt yapı ve malzeme eksikliği ve yöneticilerin destekleyici olmayan tutumlarının öğretmenlerin bu becerileri uygulamada karşılaştıkları sorunlar olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate to what extent secondary school English language teachers use 21st century skills and whether their demographic backgrounds show a significant difference in teaching these skills. Another purpose of the study is to reveal the challenges teachers face while infusing these skills in their lessons. A mixed-methods research design was employed to achieve the objectives. The data were collected digitally with 21st century Teaching and Learning scale and semi-structured interviews in the 2020-2021 academic year. The study was conducted with 119 Secondary school English language teachers and 26 teachers participated in the interviews. The findings of the scale revealed that the most used 21st century skill was using technology as a tool for learning, and the least used skill was local connections. Based on t-test results, it was found out that working in private or public schools showed a significant difference in using these skills, and private school teachers employed 21st century skills in their lessons more than public school teachers. In addition, it was revealed that teachers who received training on 21st century skills used some skills more than those who did not. It was also uncovered that the years of experience had a role in applying skills, accordingly, teachers with less years of experience gave more place to some skills more than teachers with more years of experience. Educational status of the teachers did not differ significantly in teaching 21st century skills. The results of the content analysis of the interviews revealed that the lack of qualified pre and in-service training, inadequate curriculum, lack of infrastructure and materials, and unsupportive attitudes of administrators were the challenges faced by teachers.