Metastatik renal hücreli karsinom tanılı hastalarda tirozin kinaz inhibitörlerine cevabı öngörmede bilgisayarlı tomografi texture analizinin rolü
Role of the CT texture analysis in prediction of response to tyrosine kinase inhibitor therapy in patients diagnosed with metastatic renal cell carsinoma
- Tez No: 726298
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN ÇİLEDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Tirozin Kinaz İnhibitörleri ile tedavi edilen metastatik Renal Hücreli Karsinom tanılı hastalarda tedavi öncesi portal fazda elde edilen BT Texture Analizi verilerinin tedavi yanıtı öngörme, ortalama sağ kalım ve progresyonsuz sağ kalım ile ilişkinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: 18-85 yaş arası 40 hastanın, histopatolojik olarak Renal Hücreli Karsinom tanısı doğrulanmış primer lezyonları çalışmaya dahil edilmiştir. 16 dedektörlü BT cihazı ile portal fazda elde edilen tedavi öncesi görüntülerde bulunan böbrek kitleleri OLEA SPHERE uygulaması kullanılarak segmente edilmiş ve texture parametreleri kaydedilmiştir. Elde edilen Texture parametreleri; tümörün histolojik grade'i, hastanın progresyonsuz sağ kalım süresi, ortalama sağ kalım süresi, hastalığın tedaviye verdiği cevap ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca tümörün histolojik grade'i ve tedavi yanıtı ile sağkalım süreleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Bulgular: Lezyonların grade'i ile şekil parametrelerinden Spherical arasında anlamlılık sınırında ilişki saptanmıştır (p=0,50). Hastanın tedaviye verdiği cevap ile şekil parametrelerinden Elongation, GLCM parametrelerinden Differance Average ve Sum of Squares arasında anlamlı ilişki mevcuttur (Elongation:p=0,10, Difference Average:p=0,025, Sum of Squares:p=0,024). Progresyonsuz sağ kalım süresiyle grade, tedaviye verdiği cevap, Differance Average ve Sum of Squares parametreleri arasında (grade: p=
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was investigating the relationship between CT Texture Analysis parameters obtained in the portal phase with predicting treatment response, mean survival and progression-free survival in patients with metastatic Renal Cell Carcinoma treated with Tyrosine Kinase Inhibitors. Material and method: Forty lesions of patients aged between 18-85 years with histopathologically confirmed diagnosis of Renal Cell Carcinoma were included in the study. Kidney masses that are detected in the pre-treatment CT images obtained in the portal phase with a 16-detector multislice CT device, were segmented using OLEA SPHERE application and texture parameters were saved. The relationship between texture parameters and histological grade of the tumor, progression-free survival time, mean survival time, treatment response were investigated. In addition, the relationship between histological grade of the tumor and treatment response with survival times were examined. Results: There is a correlation at the border of significance between the grade of the lesion with Spherical Disproportion (shape parameter) (p=0,50). There is a significant relationship between the response of the disease to treatment and the Elongation, Difference Average and Sum of Squares values (Elongation: p=0,10, Difference Average: p=0,025, Sum of Squares: p=0,024). There was a significant relationship between progression-free survival time and grade, treatment response, Difference Average and Sum of Squares parameters (grade: p=p=