Hikâyât-i Mansûr-ı Hallâc (İnceleme-transkripsiyonlu metin)
Story of the Mansour al-Hallaj (Examination–transcribed-text)
  1. Tez No: 726297
  2. Yazar: MERYEM ŞEFİKA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, tasavvufî bir vecd halinde iken“Ene'l-Hak”diyen Hallâc-ı Mansûr'un yargılanıp darağacına çekilmesi ve bu esnada gerçekleşen olayları konu alan“Hikâyât-i Mansûr-ı Hallâc”isimli eser ele alınmıştır. Çalışmamız girişle beraber altı bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümü araştırmanın konusu ve kapsamı, önemi ve amacı, araştırmanın yöntemi, araştırmaya konu olan eserin tanıtımı ve araştırmanın kaynaklarını içermektedir. İkinci bölümde ana hatlarıyla tasavvufta ve Hallâc'ta aşk anlayışına ve Hallâc-ı Mansûr'un hayatına dair bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde bir edebî tür olarak Menâkıbnâmeler hakkında bilgi verilmiş daha sonra ise çalışmanın konusu olan Hallâc-ı Mansûr menâkıbnâmelerinin Arap, Fars ve Türk Edebiyatındaki yansımaları işlenmiştir. Aynı bölümde“Menâkıb-ı Hallâc-ı Mansûr”kime ait tartışmasına da yer verilmiştir. Dördüncü bölümde“Hikâyât-i Mansûr-ı Hallâc”isimli eserin hikâyesi, dil özellikleri, edebi özellikleri ve metni kurarken izlenen yöntem bulunmaktadır. Beşinci bölümde transkripsiyonlu metin vardır. Altıncı bölüm ise sonuç kısmıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, we addressed the work called“Story of the Mansour al-Hallaj (Examination – Transcribed Text)”which is about the trial and being pulled to the scaffoiding and the events that took place during this time, of the Mansour al-Hallaj, who said“I am Truth”while in a sufistic ecstasy, is discussed. Our study consists of six chapters including the introduction. The introduction includes the subject and scope of the research, its importance and purpose, the method of the research, the introduction of the work that is the subject of the research and the sources of the research. The second part, the understanding of love in Sufism and information about Mansour el-Hallaj's life are given. In the third chapter, the Mansour Hallaj hagiographies, the hagiographies in Arabic, Persian and Turkish Literature, and the discussed. In the same section, the discussion of who belongs to“Story of the Mansour alHallaj”work are included. In the fourth chapter, there are the story of the work named“Story of the Mansour-ı Hallaj”, its language features, literary features and the method followed while constructing the work are given. In the fifth section, there is the transcripted text and in the sixth part, final chapter is the conclusion chapter.