TTK bağlamında anonim şirketlerde genel kurul kararlarının iptali
Annulment of general assembly resolutions in joint stock companies in the context of the Turkish Commercial Law no 6102
  1. Tez No: 726353
  2. Yazar: RIDVAN ALKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMİ ÖZGÜR MEMİŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 295
Özet
Çalışmamızda 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu bağlamında anonim şirketlerde genel kurul kararlarının iptali incelenmiştir. Ancak bazı konularda 6762 Sayılı Türk Ticaret Kanunu hükümlerine de atıf yapılarak yasal düzenlemelerdeki eksiklikler ve yenilikler izah edilmeye çalışılmıştır. Çalışma kapsamında mümkün olduğunca alt başlıklı bir anlatıma gidilerek inceleme konusu daha anlaşılır kılınmaya çalışılmıştır. Zira anonim şirketlerde genel kurul kararlarının iptali bünyesi içerisinde birçok konu bulundurmakta olup şematize edilmeksizin yapılacak bir inceleme çalışmayı karmaşık bir hale getirecektir. Bu sebeple mümkün olduğunca çok alt başlık kullanılarak çalışma yalınlaştırılmıştır. Çalışmaya esas teşkil konular bakımından inceleme yapılırken özellikle Yargıtay ve Bölge Adliye Mahkemesi Kararlarına birçok atıf yapılmıştır. Çünkü bu şekilde çalışma daha somut ve anlaşılır bir hale getirilmiştir. Keza çalışma kapsamında öğretiye de ciddi derecede yer verilmiştir. İhtilaf teşkil eden konular için yazarların birbirlerine aykırı olan görüşleri ele alınmış ve bu görüşler çalışma kapsamında tartışılmıştır. Nihai olarak çalışmamızda anonim şirketlerde genel kurul kararlarının iptali konusu gerek usul gerekse de esas yönünden detaylı bir şekilde incelenmiştir. İlişkilendirebilecek noktalarda diğer kanuni düzenlemelere de atıf yapılmış ve mukayeseli olarak izah edilmeye çalışılmıştır. Çalışmaya esas teşkil eden incelemelerde genel manada mümkün olduğunca açıklayıcı bir tutum sergilenmeye özen gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, the annulment of general assembly resolutions in joint stock companies within the context of the Turkish Commercial Code No. 6102 was examined. However, by referring to the provisions of the Turkish Commercial Code No. 6762 on some issues, the deficiencies and innovations in the legal regulations have been explained. Within the scope of the study, we tried to make the subject of the study more understandable by going to a subtitled narration as much as possible. Because in joint stock companies, there are many issues within the scope of annulment of general assembly resolutions, and an examination without schematization will make the study complicated. For this reason, the study has been simplified by using as many subtitles as possible. Many references have been made to the decisions of the Court of Cassation and the Regional Court of Justice, especially when examining the subjects that constitute the basis of the study. Because in this way the study has been made more concrete and understandable. Likewise, within the scope of the study, the doctrine has been seriously included. The contradictory views of the authors on the controversial issues were discussed within the scope of the study. Finally, in our study, the issue of annulment of general assembly resolutions in joint stock companies was examined in detail both in terms of procedure and bese. Other legal regulations were also referred to at points that might be related and tried to be explained comparatively. In the examinations of the study, care was taken to display an explanatory attitude as much as possible.