Uyku bruksizmli çocuklarda stres, kronotip, çiğneme kasları ve postürün değerlendirilmesi
Evaluation of stress, chronotype, masticatory muscles and posture in children with sleep bruxism
  1. Tez No: 726376
  2. Yazar: SEDANUR EROĞLU EFE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL EZBERCİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasında uyku bruksizmi yapan çocukların kontrollere kıyasla masseter kası kalınlıklarının, tükürükteki kortizol seviyelerinin, baş postürlerindeki değişimlerin incelenmesi ve uyku bruksizminin uyku alışkanlıklarıyla ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya Uşak Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı'na başvuran hastalar arasından seçilen 3-12 yaş aralığında 86 çalışma ve 86 kontrol grubu olmak üzere 172 çocuk katılmıştır. Masseter kası kalınlıklarının ölçümü için ultrasonografi yönteminden yararlanılmıştır. Kortizol ölçümü için çocuklardan tükürük örnekleri toplanmış ve laboratuvarda ölçümü yapılmıştır. Profil fotoğrafları üzerinden servikal açı ölçümüyle postür analizleri yapılmıştır. Ebeveynlere uygulanan“Günlük Ritim Belirleme Ölçeği”ve“Çocuk Uyku Alışkanlıkları Anketi”ile uyku alışkanlıklarının bruksizmle ilişkisine bakılmıştır. Çalışmanın sonucunda uyku bruksizmi yapan çocukların maksimum interküspitasyonda ve istirahat esnasında masseter kası kalınlıkları anlamlı olarak daha fazla bulunmuştur. Diş aşınması uyku bruksizmi yapan çocuklarda daha yüksek saptanmıştır. Masseter kası kalınlıkları fazla olan çocukların diş aşınma dereceleri de anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Parasomniler ile uyku bruksizmi arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Ancak kortizol seviyeleri, servikal açı ve kronotip ile uyku bruksizmi arasında anlamlı ilişki bulunamamıştır. Bruksizm ilerlediğinde TME problemleri, kas hipertrofileri, diş aşınmaları ve uyku problemleri gibi birçok bozukluğa yol açabileceğinden erken yaşta teşhis edilip kontrol altına alınması önemlidir ve bu konuda daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to examine the masseter muscle thickness, salivary cortisol levels, changes in head posture of children with sleep bruxism compared to controls, and to investigate the relationship between sleep bruxism and sleep habits. A total of 172 children, 86 in the study group and 86 in the control group, aged 3-12 years, selected among the patients who applied to the Usak University Faculty of Dentistry, Department of Pedodontics, participated in the study. Ultrasonography method was used for the measurement of masseter muscle thickness. For cortisol measurement, saliva samples were collected from children and measured in the laboratory. Posture analyzes were performed with cervical angle measurement on profile photos. The relationship between sleep habits and bruxism was examined with the“Morningness/Eveningness Scale for Children”and“Children's Sleep Habits Questionnaire”applied to the parents. As a result of the study, masseter muscle thickness was found to be significantly higher in children with sleep bruxism at maximum intercuspation and at rest. Tooth wear was found to be higher in children with sleep bruxism. The degree of tooth wear in children with greater masseter muscle thickness was also found to be significantly higher. A significant relationship was found between parasomnias and sleep bruxism. However, no significant correlation was found between cortisol levels, cervical angle and chronotype, and sleep bruxism. As bruxism progresses, it can lead to many disorders such as TMJ problems, muscle hypertrophies, tooth wear and sleep problems, so it is important to diagnose and control it at an early age, and more studies are needed on this subject.