Ani idiopatik sensörinöral işitme kaybı tedavisinde steroide bağlı değişen laboratuvar parametrelerinin tedavi yanıtı ile ilişkisi
- Tez No: 726375
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH GÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Ani işitme kaybı; 72 saat içerisinde saf ses odyogramda ardışık 3 frekansta 30 desibel ve üzeri sensörinöral işitme kaybı olması şeklinde tanımlanır. Etiyopatogenezde çeşitli faktörler yer alsa da çoğunlukla bir sebep bulunamaz ve idiopatik olarak adlandırılır. Tedavide en çok kabul gören seçenek sistemik kortikosteroidlerdir. Sistemik kortikosteroidlere bağlı periferik kanda nötrofilik lökositoz, lenfopeni gibi değişiklikler meydana gelir. Bu çalışmada AİK hastalarında kortikosteroide bağlı değişen hematolojik parametreler ile hastalığın seyri ve tedaviye alınan yanıtın herhangi bir ilişkisi olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Kliniğimize işitme kaybı şikayeti ile başvurarak AİK tanısı koyulan ve dahil edilme kriterlerini sağlayan 48 hasta çalışmaya alındı. Hastalar hospitalize edildi ve tedavi başlanmadan önce venöz kan alınarak hemogram, biyokimya tetkikleri alınarak 1 mg/kg/gün metilprednizolon sirkadyen ritme uygun olarak günde tek doz intravenöz yoldan uygulandı. Günlük tedavi uygulamasından 4-6 saat sonra tam kan tetkikleri alındı. Tedaviye iki günde bir 10 mg doz azaltılarak devam edildi. Hastalar; 10-14 gün sonra kontrol odyometri yapılarak tam iyileşme, parsiyel iyileşme ve iyileşme yok olarak üç gruba ayrılarak istatistiksel analiz gerçekleştirildi. Tüm hastalarda tedavinin ilk gününde ölçülen lökosit ve nötrofil değerlerinin tedavi öncesine göre anlamlı ölçüde yüksek olduğu görüldü. Tedavinin 1. gününde yapılan lökosit ölçümlerinin tam ve parsiyel iyileşme gösteren hastalarda iyileşme olmayan gruba göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu görüldü. Ayrıca lökosit değerinde daha erken yükselme olan hastalarda daha yüksek iyileşme oranları elde edildi. Bununla birlikte SSO'daki düzelme miktarı ile lökosit ve nötrofil artış miktarları arasında pozitif yönde korelasyon olduğu tespit edildi. Lökosit artış miktarının SSO'daki düzelme üzerinde anlamlı bir yordayıcı role sahip olduğu görüldü. AİK hastalarında uygulanan kortikosteroid tedavisine bağlı meydana gelen nötrofilik lökositozun daha iyi iyileşme düzeyleriyle ilişkili olduğunu saptadık. Tedavinin erken sürecinde lökosit ölçüm değerlendirmesi ile iyileşme düzeyi hakkında öngörü sahibi olunabileceği sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
Sudden sensorineural hearing loss (SSHL) is defined as sensorineural hearing loss of 30 decibels or more at 3 consecutive frequencies on a pure tone audiogram (PTA) within 72 hours. Although various factors are involved in the etiopathogenesis, mostly no cause can be found. The most accepted treatment option is systemic corticosteroids. Changes such as neutrophilic leukocytosis and lymphopenia occur in peripheral blood due to systemic corticosteroids. In this study, we aimed to investigate whether there is any relationship between these corticosteroid-related parameters and the response to treatment in patients with SHL. Forty-eight patients who applied to our clinic, were diagnosed with SSHL and met the inclusion criteria were included in the study. The patients were hospitalized, and venous blood was drawn before the treatment, hemogram and biochemistry tests were taken, then 1 mg/kg/day methylprednisolone was administered intravenously once a day. Blood tests were taken 4-6 hours after drug administration. The treatment was continued with the dose tapered by 10 mg every other day. Control audiometry was performed in the 2nd week, and statistical analysis was performed by dividing them into three groups as complete recovery, partial recovery and no recovery. Leukocyte and neutrophil values measured on the first day of treatment in all patients were significantly higher than the values before treatment. Leukocyte measurements on the first day of treatment were significantly higher in complete and partial recovery groups compared to the group without recovery. In addition, higher recovery rates were observed in patients with earlier increase in leukocytes. There was a positive correlation between the amount of improvement in PTA and the amount of leukocyte and neutrophil increase. The amount of leukocyte increase was found to have a significant predictive role on the improvement in PTA. We found that corticosteroid-induced leukocytosis in SSHL patients was associated with better recovery levels. We concluded that leukocyte measurement evaluation can be used to predict the level of recovery in the early phase of treatment.