Kıyı kentlerinde iklim değişikliğine bağlı deniz seviyesi yükselme riskine karşı kentsel kıyı alan kullanımları için adaptasyon stratejileri: İzmir örneği
Adaptation strategies in coastal cities for the use of urban coastal areas against climate change induced risk of sea level rise: The case of Izmir
  1. Tez No: 726440
  2. Yazar: ÇAĞLA ERCANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇEÇİÇEK SAVAŞIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 441
Özet
İklim değişikliğine bağlı deniz seviyelerindeki artışların uzun vadede kıyı kentleri üzerinde oluşturacağı baskının yanı sıra, yoğun ve sık aralıklı yağışlar sonucu ani taşkın ve fırtına kabarmaları da su seviyelerinde yükselmelere neden olarak kıyı kentlerinin özellikle düşük kotlu alanlarında tehdit oluşturabilmektedir. Tez, iklim değişikliği nedeniyle deniz seviyesindeki yükselmenin ve aşırı yağışlar sonucu ortaya çıkan taşkınların etkilerini temel almakta; bu sorunlara karşı kentsel kıyı alanları için adaptasyon stratejileri öneren bir yaklaşımla, İzmir örneği üzerinden mevcut durum analizleri aracılığıyla projektif bir değerlendirme yapmayı amaçlamaktadır. Tez; araştırma ve uygulama çerçevesi olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Araştırma çerçevesi kapsamında kentsel kıyı alanlarının yerele özgü özelliklerinin analiz parametreleri coğrafi/morfolojik, mekânsal/işlevsel ve yönetsel olmak üzere üç düzeyde belirlenmektedir. Literatürde yer alan olası etkiler ve stratejiler bu üç parametre ile makro ölçekten mikro ölçeğe sınıflandırılmaktadır. Bu stratejilerden kentsel tasarım ve mimarlık ölçeğindekilere odaklanılarak dünyadan farklı kıyı kentleri incelenmektedir. İkinci bölüm, araştırma çerçevesi temel alınarak oluşturulan uygulama çerçevesidir. Uygulama çerçevesinin ortaya konabilmesi için örnek alan çalışması yöntemi kullanılmaktadır. Örnek alan çalışması İzmir'in kentsel kıyı alanları ile sınırlandırılmaktadır. Bu kapsamdaki bulgular, kentsel tasarım ve mimarlık ölçeğindeki analizlerin taşkın riskiyle ilgili mevcut ve gelecekteki yerel koşullara karşı etkili ve doğru stratejilerin belirlenmesinde önemli bir role sahip olduğu yönündeki temel savı desteklemektedir. Önerilen stratejiler; kıyı-kentsel mekân ilişkileri, mevcut yapı stoğu ve gelecekteki yapı tasarımları konularında çözümleri kapsamaktadır. Araştırma sonucunda önerilen izlek ise, uzun vadede taşkınlara karşı dirençli kıyı kentleri yaratma hedefi ile bütüncül stratejilerin geliştirilebileceğini öngörmektedir.
Özet (Çeviri)
Increase in sea levels due to climate change and sudden floods as a result of heavy rainfalls can pose a threat especially in low-elevation areas of coastal cities. This thesis focuses on both the impacts of sea level rise due to climate change, and floods. Focusing on the case of Izmir, it aims to propose adaptation strategies for urban coastal areas against these problems, and to assess this approach for the city of Izmir projectively. Thesis consists of two parts as research and implementation framework. In the research part, analysis parameters for the local characteristics of urban coastal area are grouped in three levels; geographical/morphological, spatial/functional and administrative. According to these three parameters, possible impacts and adaptation strategies in literature are classified from macro to micro scales. Different coastal cities from around the world are examined by focusing on urban design and architectural scales among these strategies. The second part is the implementation framework based on the research framework. Case study method is used in order to reveal the implementation framework. The scope of case study is limited to the urban coastal areas of the city of Izmir. The findings in this thesis support the main argument such that the multivariate analysis in urban and architectural scale have a significant role for determining effective and correct strategies against the present and future flood risks. Strategies involve solutions on coastal-urban areas relations, current building stock and future building designs. The proposed path as a result of the research provides that holistic strategies can be developed with the aim of creating coastal cities that are resistant to floods in the long term.