Kolorektal cerrahide erektör spina plan bloğunun postoperatif ağrı üzerine etkisinin araştırılması
Effect of erector spinae plan block on postoperative pain in patients who underwent colorectal surgery
  1. Tez No: 726468
  2. Yazar: ÖZGENUR KEKÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BURCU ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Kolon ve rektum bölgesinin cerrahi endikasyonları içinde önemli yer tutan kolorektal kanser (KRK) cerrahisinde etkili ağrı sağaltımı, iyileşme sürecini hızlandırır, komplikasyonları azaltır. Görüntüleme yöntemlerinde gelişme ve rejyonal tekniklerin yaygınlaşması ile gövde blokları, multimodal analjezinin bir parçası olarak KRK cerrahisinde de yerini almıştır. Bu çalışmanın amacı preoperatif erektörspina plan bloğunun (ESPB) ağrı skorlarına ve postoperatif morfin tüketimine etkisini araştırmaktır. HASTALAR VE YÖNTEM: Çalışmaya kolorektal cerrahi planlanan 18-65 yaş arası, ASA (AmericanSociety of Anesthesiologist) I-II risk skoruna sahip 60 hasta dahil edildi. Hastalar Grup ESP (erektör spina plan) ve Grup GA (genel anestezi) olmak üzere 30 kişilik iki gruba ayrıldı. Her iki gruba da multimodal analjezi uygulandı. ESP grubunda multimodal analjeziye ek olarak ESPB uygulandı. Hastalar postoperatif ilk 24 saat, yattıkları serviste intravenöz hasta kontrollü analjezi cihazı (iv-HKA) ile takip edildi. Hastaların postoperatif ilk 24 saatlik opioid tüketimi, postoperatif ağrı skorları (istirahatte, öksürme esnasında ve derin inspiryum anındaki ağrı skorları sorgulandı), demografik özellikleri, operasyon süreleri, postoperatif bulantı-kusma skoru, postoperatif ilk oral alım zamanı, ilk ürinasyon, ilk defekasyon zamanı, ilk mobilizasyon zamanı ve kaşıntısı olup olmadığı kaydedildi. BULGULAR: ESP grubunda, postoperatif ilk 6 saatteki morfin tüketimi, postoperatif ilk 24 saatlik kümülatif morfin tüketimi, ilk 24 saat ve üçüncü aydaki ağrı skorları GA grubundan düşüktü (p0,05). Kaşıntı görülen hasta yüzdesi GA grubunda ESP grubuna göre yüksekti (yüzdeler sırasıyla: 56.7, 23.3, p=0.008). Postoperatif bulantı ve kusma (POBK) skoru GA grubunda ESP grubuna göre yüksekti ve antiemetik ihtiyacı olan hasta sayısı GA grubunda ESP grubuna göre fazlaydı. GA grubunun %30'na iv 3mg granisetron, ESP grubunun %13,3'ne iv 1,5 mg granisetron uygulandı. İlk defekasyon zamanı GA grubunda ESP grubuna göre uzundu (medyan değerler sırasıyla saat olarak: 62.5, 55, p=0.037). Hospitalizasyon süresi GA grubunda ESP grubuna göre uzundu (medyan değerler sırasıyla gün olarak: 7, 6, p=0035). Gruplar arasında ilk oral alım, ilk ürinasyon, ilk mobilizasyon süreleri farksızdı (p>0.05). SONUÇ: Bu çalışma, multimodal analjeziye eklenen ESPB'nun postoperatif opioid tüketimini, postoperatif erken dönem ve taburculuk sonrası üçüncü aydaki ağrı skorlarını azalttığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND AND AIM: Colorectalcancer (CRC) is the fourth most common cancer type in the World and ranks third among cancer deaths. CRC shave an important place in the surgical indications of the colon and rectum. With the understanding of the pathophysiological effects of analgesic sbetter, the use of regional techniques to provide analgesia for patients under going colorectal cancer surgery has come to the fore. Pain is an important problem to be dealtwith in the postoperative period. The aim of this study is to investigate the effect of preoperative erectorspina plan block (ESPB) on postoperative morphine consumption and pain scores. METHODS: Sixty patients, aged between 18-65, who were planned for colorectal surgery and had ASA (AmericanSociety of Anesthesiologist) I-II risk score were included in the study. The patients were divided into two groups of 30 people, group ESP (erector spina plan) and group GA (general anesthesia). The regional technique was applied preemptively to group ESP patients, and at the same time, multimodal analgesia was applied to both groups. The patients were followed up with an intravenous patient-controlled analgesia device (iv-PCA) for the first 24 hours postoperatively in the ward. Postoperative acute and chronic pain scores of the patients (pain scores at rest, during coughing and during deep inspiration were questioned), postoperative opioid consumption in the first 24 hours, demographic characteristics, operation times, postoperative nausea-vomiting score, postoperative first oral intake time, firs turination, first defecation time, first mobilization time, whether there was pruritusor not were recorded. RESULTS: Morphine consumption in the first 6 hours postoperatively, cumulative morphine consumption in the first 24 hours postoperatively, pain scores in the first 24 hours and in the third month were lower in the ESP group than in the GA group (p0.05). The percentage of patients with itching was higher in the GA group than in the ESP group (percentages: 56.7, 23.3, p=0.008, respectively). Postoperative nausea and vomiting (POBV) score washigher in the GA group than in the ESP group, and the number of patients in need of antiemetics washigher in the GA group than in the ESP group. 30% of the GA group iv 3mg granisetron to 13.3% of the ESP group iv 1,5mg granisetron was administered. Time to first defecation was longer in the GA group than in the ESP group (medianvalues in hours: 62.5, 55, p=0.037, respectively). Hospitalization time was longer in the GA group than in the ESP group (median values in days: 7, 6, p=0035). First oral intake, first urination, and first mobilization times were different between the groups (p>0.05). CONCLUSION: This study showed that ESPB added to multimodal analgesia reduced postoperative opioid consumption and pain scores in the early postoperative period and in the third month after discharge.