Laparoskopik kolorektal kanser cerrahisinde quadratus lumborum-2 ve erektör spina plan bloğunun intraoperatif ve postoperatif ağrı üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of quadratus lumborum-2 and erector spina plane block on intraoperative and postoperative pain in laparoscopic colorectal cancer surgery
  1. Tez No: 932516
  2. Yazar: KIYMET VURUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNHAN GÖKAHMETOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Kolorektal kanser, dünya genelinde en yaygın görülen maligniteler arasında yer almakta olup cerrahi tedavi sonrasında şiddetli postoperatif ağrıya neden olabilmektedir. Günümüzde postoperatif ağrı yönetiminde opioid bazlı analjezi yöntemleri yerini multimodal analjezi stratejilerine bırakmıştır. Bu bağlamda rejyonel anestezi teknikleri, etkili analjezi sağlamaları ve opioid tüketimini azaltmaları nedeniyle giderek daha fazla tercih edilmektedir. Bu çalışmada, laparoskopik kolorektal cerrahi sonrası hasta konforunu artırmak amacıyla Erektör Spina Plan Bloğu (ESPB) ile Quadratus Lumborum Bloğu (QLB-2) karşılaştırılmıştır. Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kayseri Şehir Hastanesi'nde elektif kolorektal kanser cerrahisi geçiren toplam 70 hasta dahil edilmiştir. Hastalar ESPB ve QLB-2 blokları uygulanacak şekilde iki gruba ayrılmıştır. İntraoperatif remifentanil tüketimi, postoperatif NRS ağrı skorları ve postoperatif morfin tüketimi karşılaştırılmıştır. Çalışma sonucunda, ESPB ve QLB-2 uygulanan gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Her iki blok yöntemi de postoperatif analjezi sağlama açısından benzer etkinlik göstermiştir. Literatür incelemesi, ESPB'nin abdominal cerrahilerde yaygın kullanım alanı bulduğunu ve uygulama kolaylığı açısından avantajlı olduğunu göstermektedir. Ancak QLB-2'nin etkinliği konusunda daha fazla çalışma yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmanın bulguları, laparoskopik kolorektal cerrahilerde rejyonel anestezi tekniklerinin multimodal analjezi yaklaşımı içinde yer alması gerektiğini desteklemektedir. ESPB, uygulanma kolaylığı nedeniyle tercih edilebilirken, QLB-2'nin etkinliğini değerlendiren ileri düzey araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer is among the most common malignancies worldwide and often causes severe postoperative pain following surgical treatment. In recent years, opioid-based analgesia methods have been increasingly replaced by multimodal analgesia strategies. In this context, regional anesthesia techniques have gained popularity due to their ability to provide effective analgesia while reducing opioid consumption. This study compares the Erector Spinae Plane Block (ESPB) and the Quadratus Lumborum Block (QLB-2) in terms of postoperative pain management and patient comfort following laparoscopic colorectal surgery. A total of 70 patients undergoing elective colorectal cancer surgery at Kayseri City Hospital, University of Health Sciences, were included in the study. The patients were randomly divided into two groups to receive either ESPB or QLB-2. Intraoperative remifentanil consumption, postoperative NRS pain scores, and postoperative morphine consumption were assessed and compared. The results revealed no statistically significant differences between the ESPB and QLB-2 groups. Both blocks demonstrated similar efficacy in providing postoperative analgesia. A review of the literature suggests that ESPB is widely used in abdominal surgeries and offers practical advantages in terms of ease of application. However, further research is needed to evaluate the effectiveness of QLB-2. The findings of this study support the integration of regional anesthesia techniques into multimodal analgesia approaches for laparoscopic colorectal surgeries. While ESPB may be preferred due to its ease of application, additional studies are required to further assess the efficacy of QLB-2.