Palyatif bakım hastalarının ölçülebilir vitamin düzeylerinin değerlendirilmesi
Palliative care patients evaluation of measurable vitamin levels
  1. Tez No: 726535
  2. Yazar: FATMA GERÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURŞAH BAŞOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Palyatif Bakım (PB) servislerinde yatan hastalarda vitamin eksikliği için risk faktörleri olan; yeterince güneş ışığından yararlanamama, yaşlılık, obezite, malabsorbsiyon durumları, antikonvülsan ve glikokortikoid gibi ilaçların çoklu kullanımı, kronik inflamatuar hastalıkların bulunması sıkça karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışma ilePB servisinde yatmakta olan hastaların yatışları sırasında alınan kan örnekleri aracılığı ile ölçülebilir vitamin düzeylerini değerlendirerek bu düzeylerin komorbidite sıklığı, hastanede kalma süresi ve mortalite ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Retrospektif, tanımlayıcı bu çalışmanın örneklemi Erzincan İl Sağlık Müdürlüğü Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Göğüs Hastalıkları PB Servisinde tedavi gören PB hastalarından oluşturuldu. Hastaların verileri Hastane Bilgi Yönetim Sistemi (HBYS) aracılığıyla, laboratuvar tetkik istemleri ve Modifiye Charlson Komorbidite İndeksi (mCCI) kullanılarak toplandı.
Özet (Çeviri)
Patients with risk factors for vitamin deficiency in Palliative Care (PD) services; inability to benefit from adequate sunlight, old age, obesity, malabsorption states, multiple use of drugs such as anticonvulsants and glucocorticoids, and the presence of chronic inflammatory diseases are also frequently encountered. In present study, we intended to evaluate measurable vitamin levels and the relationship of these levels with the frequency of comorbidity, length of hospital stay and mortality. The relationship of these levels with the frequency of comorbidity, length of hospital stay and mortality. The sample of this retrospective descriptive study was formed from PD patients who were treated in the Chest Diseases PD Service of Erzincan Provincial Health Directorate Binali Yıldırım University Mengücek Gazi Training and Research Hospital. The data of the patients were collected through the Hospital Information Management System (HIMS) by using laboratory test requests and the Modified Charlson Comorbidity Index (mCCI).