Palyatif bakım hastalarının manevi iyilik halleri ile ağrıyla başa çıkma durumları arasındaki ilişki
The relationship between the spiritual well-being status of palliative care patients and their coping with pain
  1. Tez No: 662300
  2. Yazar: SELVER BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNA ÖZVEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma palyatif bakım hastalarının manevi iyilik halleri ile ağrıyla başa çıkma durumları arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı, kesitsel ve ilişkisel olarak yapılmıştır. Araştırma bir şehir hastanesinin palyatif bakım ünitesinde yatan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 230 hasta ile yapılmıştır. Çalışma için etik kurul onayı, kurum ve hastaların yazılı izinleri alınmıştır. Veriler tanıtıcı özellikler formu, Ağrı İle Başa Çıkma Ölçeği ve Manevi İyilik Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzdelik, minimum ve maksimum değerler, ortalama ve standart sapma, student t testi, varyans analizi, spearman korelayon analizi, pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Hastaların yaş ortalaması 54,62±14,66, klinikte yattığı süre ortalaması ise 16,77±4,38 olup %56,5 'inin kadın olduğu saptanmıştır. Hastaların %61,7'si manevi bakıma ihtiyacı olduğunu belirtmiştir. Hastaların ağrıyla başa çıkma ölçeğinin alt boyutlarından aldıkları puanların dağılımları incelendiğinde; kendi kendine başa çıkma alt boyut puan ortalamasının 17,47±5,47, çaresizlik alt boyut puan ortalamasının 15,62±3,13, bilinçli bilişsel girişimler alt boyut puan ortalamasının 9,79±2,68, tıbbi çare arama alt boyut puan ortalamasının 15,31±2,66 olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a descriptive, cross-sectional and relational way to evaluate the relationship between the spiritual well-being of palliative care patients and their coping with pain. The study was conducted with 230 patients who were hospitalized in palliative care unit of a city hospital and agreed to participate in the study. Ethics committee approval, institutional and patients' written permissions were obtained for the study. Before starting the study, the purpose of the study was explained to the patients and their verbal consent and signatures were taken. The data were collected using the introductory characteristics form, the Pain Coping Questionnaire and the Spiritual Well-Being Scale. Number, percentage, minimum and maximum values, mean and standard deviation, student t test, variance analysis, Spearman correlation analysis, Pearson correlation analysis were used to evaluate the data. The average age of the patients was 54,62±14,66, the average length of stay in the clinic was 16.77±4.38, and 56.5% of them were women. 61,7% of the patients stated that they needed spiritual care. When the distribution of the scores obtained by the patients from the sub-scales with the pain coping questionnaire was examined, it was found that the mean score of the sub-dimension of self-coping was 17,47±5,47, the mean score of the helplessness sub-dimension was 15,62±3,13, the mean score of the conscious cognitive interventions sub-dimension of the patients was 9,79±2,68, and the mean score of the medical remedy seeking sub-dimension was 15,31±2,66.