Türkiye ekonomisinde eğitim ve AR-GE harcamalarının uluslararası rekabetçilik seviyesi üzerine etkisi
The effect of education and R&D expenditures on the level of international competitiveness in the Turkish economy
  1. Tez No: 726614
  2. Yazar: ELİF ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN ÖZÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Teknoloji ve Sanayi İktisadı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüz şartlarında ülkelerin ve firmaların ekonomik varlıklarını devam ettirebilmeleri, ekonomik kalkınma ve büyümesini sağlamaları için rekabet etmeleri kaçınılmazdır. Rekabet gücü elde etmek isteyen ülkeler ekonomik, siyasi, sosyo-kültürel politikalar doğrultusunda yatırım yapmaktadırlar. Beşerî sermaye oluşturulmasına katkı sağlayan eğitim, yeni teknoloji ve üretim teknikleri sağlayan Ar-Ge faaliyetlerini de barındırmaktadır. Bu çalışmanın amacı; uluslararası rekabet gücü kavramı ve kuramlarını, eğitim ve Ar-Ge faaliyetlerini açıklayarak eğitim ve Ar-Ge harcamalarının Türkiye ekonomisi üzerinde uluslararası rekabet gücü üzerindeki etkisini ekonometrik çerçevede araştırılmasıdır. Yapılan çalışmada Toda ve Yamamota (1995) ve Hatemi- J (2012) nedensellik testleri ile Türkiye ekonomisi analiz edilmektedir. Analiz sonuncunda eğitim ve Ar-Ge harcamalarının Türkiye'nin uluslararası rekabet gücü üzerindeki etki boyutunun önemli bir düzeyde olmadığı teyit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's conditions, it is inevitable for countries and companies to compete in order to maintain their economic existence and to ensure economic development and growth. Countries that want to gain competitive power invest in line with economic, political, socio-cultural policies. This investments also includes R&D activities that provide education, new technology and production techniques that contribute to the formation of human capital. The aim of this study is to explain the concepts and theories of international competitiveness, education and R&D activities, and to examine the impact of education and R&D expenditures on the Turkish economy on international competitiveness in an econometric framework. In this study, the Turkish economy is analyzed by the causality tests of Toda and Yamamota (1995) and Hatemi-J (2012). As a result of the analysis, it has been determined that the impact of education and R&D expenditures on Turkey's international competitiveness is not at a significant level.