Garaibu'l Kur'an ve Reğaibu'l-Furkan'da işari tefsir
The Mystical commentary in Garaibu'l-Kur'an ve Regaibu'l Furkan
  1. Tez No: 72662
  2. Yazar: GÖKÇEN KALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFULLAH CEBECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
IV ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ĞARAİBU'L - KUR' AN ve REĞAİBU'L - FURKAN'DA İŞÂRÎ TEFSİR GÖKÇEN KALKAN DANIŞMAN Prof. Dr. LÜTFULLAH CEBECİ 1998 83 Sayfa Bu çalışmanın amacı,“Nizâmuddin en-Nîsâbûri'nin Ğarâibu'l-Kur'an ve Reğâibu'l - Furkan”adlı tefsirinin işârî yönünü incelemektir. Bu çalışma giriş hariç iki bölümden oluşmaktadır. Nisâbûrî, eserleri, tefsiri ve tefsirdeki metodu hakkındaki bilgiler giriş bölümünde verilmiştir.“Tasavvuf ve İşârî Tefsir”adlı birinci bölümde tasavvuf kavramı, ortaya çıkış ve işârî tefsir anlayışı anlatılmıştır. Nîsâbûri'nin işârî tefsir metodu ve bu metodu uygulayışı ikinci bölümde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT MASTER THESIS THE MYSTICAL COMMENTARY IN GARAIBU'L- KUR' AN VE REGAIBU'L FURKAN GÖKÇEN KALKAN SUPERVISOR: Prof. Dr. LÜTFULLAH CEBECİ 1998 83 Page The aim of this study to examine the commentary of GarâibuT Kur'an ve RegaibuT Furkan by Nizamudin en - Nîsâbûrî from the point of view of mystical perspective. This study consists of two chapter but the introduction. The biographical information of Nîsâbûrî and his works and information of his commentary and his method of commentary are provided in the introduction. In the first chapter titled“Mysticism and Mystical Commentary”the concept of mystism and its manifastation and mystical commentaiy understanding are explained. The information of method of mystical commentary of Nisâbûri and his style of this method are presented in the second chapter.