Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti süperliginde oynayan futbolcularınbeslenme durumu ve bilgidüzeylerinin saptanması
- Tez No: 726620
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Ç. Tuba GÜNEBAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: European University of Lefke
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Araştırmanın evrenini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetin'in Süper Liginde oynayan futbolcular oluşturmaktadır. Araştırma 12.03.2018 – 15.08.2018 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırma örneklemi, K- Pet Süper Liginde oynayan 16-40 yaş arası (yetişkin), sağlıklı ( Kronik hastalığı olmayan) erkek futbolcular oluşturmaktadır. Futbolcular için hazırlanıp uygulanan anket soruları, önceki yıllarda yapılmış bilimsel çalışmalardan faydalanılarak ve bu alanda uzman kişilerin fikirleri alınarak futbolcuların, beslenme bilgi düzeylerini öğrenmek amacı ile hazırlanmıştır. Buna ek olarak sporcuların antropometrik ölçümleri (Vücut ağırlığı, boy uzluğu, beden kitle indeksi, bel çevresi, kalça çevresi, üst orta kol çevresi, bel/kalça oranı, baldır çevresi) alınmış ve değerlendirilerek beslenme bilgi düzeyleri ile karşılaştırılmıştır. İstatistiksel hesaplamalar için SPSS (version 21) programı kullanılmış, verilerin yüzde ve frekans değerleri hesaplanmış, grup karşılaştırmaları için ki-kare testi yapılmış. P değeri 0,05'ten küçük olduğu durumlar anlamlı olarak kabul edilmiştir. Araştırmaya katılan futbolcuların yaş ortalamaları ve standart sapması 24,99 ± 5,08 yıl, vücut ağırlıkları ortalaması ve standart sapması 74,46 ± 7,42 kg, boy uzunlukları ortalaması ve standart sapması ise 178,01 ± 5,14 olarak bulunmuştur. Futbolcuların çoğunun lise ve lisans düzeyinde eğitim seviyesine sahip oldukları görülmüştür. Futbolcuların %84,8'i günde 3-4 öğün beslendiklerini belirtmişlerdir. Futbolcuların %4'ü 1 litreden az, %46,4'ü 1-2 litre, %33,6'sı 2-3 litre, %15,2'si 3-4 litre ve %0,8'i ise 4-5 litre sıvı tükettiklerini belirtmişlerdir. Futbolcuların beslenme bilgi düzeyi ölçülmüş ancak neredeyse tamamının futbolcu beslenmesi konusunda yetersiz bilgiye sahip oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this research is to investigate the nutrition knowledge levels of the adult football players playing in the super league of the Turkish Republic of Northern Cyprus. The research was carried out between the dates of 12.03.2018 - 15.08.2018. The research sample is consisted of adulte (16-40 years old), healthy (not having any chronic disease) male football players playing in the K-Pet super league. Survey questions applied to football players were prepared with the aim of learning nutritional knowledge levels of football players by taking advantage of scientific studies which made in previous years and taking opinions of competent person in this reseach field. In addition to this, anthropometric measurements of footballers (body weight, height, body mass index, waist circumference, hip circumference, upper middle arm circumference, waist / hip ratio, calf circumference) were taken. These measurements were evaluated and compared with nutritional knowledge levels. SPSS (version 21) program was used for statistical accounts, percentage and frequency values of the data were calculated, and chi-square test was used for group comparisons. P values which less than 0.05 were considered as significant. It was determined that the average age of football players was 24.99 ± 5.08 years, the average body weight was 74.46 ± 7.42 kg and the average height was 178.01 ± 5.14 cm. It was seen that most of the football players were graduated from high school and university. Eightyfour point eight percent (84.8%) of football players stated that they ate 3-4 meals a day. The football players stated that 4%of them were taking fluid less than 1 litre, 46.4% of them were drinking fluid about 1-2 litres, 33.6% of them were drinking 2-3 litres, 15.2% of them were drinking fluid about 3-4 litres, 0.8% of them were consuming 4-5 litres of fluid. Nutritional knowledge level of footballers was measured and it was determined that almost all of them had insufficient knowledge about sports nutrition.