Hastane öncesi acil sağlık hizmetleri çalışanlarında solunum yoluyla bulaşan hastalık pandemilerine hazırlık eğitim programı geliştirilmesi ve etkinliğinin değerlendirilmesi
Development and efficiency evaluation of a respiratory disease pandemics preparedness training program for pre-hospital healthcare workers
  1. Tez No: 726634
  2. Yazar: SEVAL ÇALIŞKAN PALA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA METİNTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Çalışmanın amacı COVID-19 pandemisinin devam ettiği süreçte hastane öncesi acil sağlık çalışanlarının pandemiye hazırlıkları konusunda bilgi düzeyleri, tutum ve becerilerini geliştirmeye yönelik eğitim programı hazırlanması ve etkinliğinin değerlendirilmesidir. Çalışma Temmuz 2020-Aralık 2021 tarihleri arasında paramedik ve acil tıp teknisyenlerini kapsayan bir müdahale araştırmasıdır. Örneklem hacmi hesaplanmasında tip 1 (α) hata %5 ve tip 2 hata (1-β) %95 olarak etki büyüklüğü 0.5 değeri alınarak grupların her birinde en az 47 kişi olarak hesaplandı. Çalışmada sağlık çalışanlarında pandemi hazırlığı eğitim programını iki farklı eğitim yöntemi (senkron, asenkron) ile gerçekleştirmek ve iki ayrı simülasyon yöntemi (uzaktan:elektronik simülasyon, yüz yüze:maket başı) ile etkinliğini değerlendirebilmek amacıyla dört ayrı çalışma grubu oluşturuldu. Gruplar Propensity Score Matching yöntemi kullanılarak sosyodemografik ve mesleki değişkenlere göre eşleştirilerek seçildi. Çalışma grubunun ihtiyaçları doğrultusunda COVID-19 pandemisi sırasında sağlık hizmetleri sunumunda bilgi, tutum, beceriler, iletişim, psikolojik dayanıklılık ve acil vakalara yaklaşım başlıklarını içeren eğitim programı hazırlandı. Pandemi hazırlık eğitim programının tüm gruplardaki sağlık çalışanlarında COVID-19 hakkında bilgi, beceri ve enfeksiyon kontrolünde algılanan engeller alt boyutlarında bir değişiklik sağlamamasına rağmen tutum alt boyutunda, iletişim yeterliliklerinde, psikolojik dayanıklılıklarında ve simüle vaka yaklaşımlarında olumlu değişiklikler sağladığı bulundu. Hazırlanan eğitim programının sağlık çalışanlarının ihtiyaçları doğrultusunda güncellenerek pandemi eğitimlerinde kullanılabileceği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
The study aims to prepare a training program and evaluate its effectiveness to improve the knowledge, attitudes, and skills of pre-hospital emergency health workers during the ongoing COVID-19 pandemic. The study is an intervention study conducted in paramedic and emergency medical technicians between July 2020 and December 2021. The type 1 (α) error was 5% and the type 2 error (1-β) was 95%, and the effect size was 0.5, and at least 47 individuals were calculated in each of the groups. Four different study groups were formed to carry out the pandemic preparedness training program for healthcare workers with two different training methods (synchronous, asynchronous) and to evaluate its effectiveness with two other simulation methods (distance: electronic simulation, face-to-face: with manikin). Groups were selected by matching sociodemographic and occupational variables using the Propensity Score Matching method. In line with the needs of the working group, a training program including knowledge, attitude, skills, communication, resilience and approach to emergency cases was prepared in the provision of health services during the COVID-19 pandemic. Although the pandemic preparedness training program did not provide a change in the sub-dimensions of knowledge, skills and perceived barriers to infection control in healthcare workers in all groups, it was found that it provided positive changes in the sub-dimension of attitude, communication competencies, resilience, and simulated case approaches.It was concluded that the prepared training program could be updated in line with the needs of health workers and used in pandemic training.