Çocuk acil servise cankurtaran hizmeti ile başvuran hastaların klinik ve demografik verilerin değerlendirilmesi ve uygunsuz cankurtaran servisi kullanımı
Evaluation of patients admitted to the pediatric emergency service with an ambulance
  1. Tez No: 870304
  2. Yazar: CEREN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ELEVLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı hastanemize cankurtaran ile getirilen çocuk hastaların klinik ve demografik özelliklerini detaylı bir şekilde incelemektir. Aynı zamanda, çocuk acil servise cankurtaran ile başvuran olguların uygunluk durumlarını değerlendirerek, acil müdahalede potansiyel iyileştirmeleri tanımlamayı amaçlamaktadır. Cankurtaran ile çocuk acile başvuran çocuk hastaların demografik özellikleri, cankurtaran hizmetinin yeterliliği ve etkinliği, sağlık hizmetlerine olan erişim ve kullanım gibi faktörler, sağlık politikalarının ve müdahale stratejilerinin belirlenmesinde kritik bir rol oynar. Bu nedenle, çocuk acil servislerine cankurtaran ile başvuran hastaların detaylı bir şekilde çözümlenmesi, sağlık sisteminin güçlü ve zayıf yönlerini belirlememize ve etkili müdahale stratejileri geliştirmemize yardımcı olacaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, hastanemiz İstanbul Sultangazi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Servisine 15.12.2020 - 15.12.2021 tarihleri arasında cankurtaran hizmeti aracılığıyla başvuran, 0-204 ay arası 514 hasta dahil edilerek prospektif olarak yapıldı. Hastaların anamnezleri, başvuru şikayetleri, muayene bulguları, bilinen kronik hastalıkları daha önceden hazırlanmış bilgi formu aracılığıyla kaydedildi. Hastalar 112 cankurtaran hizmetleri kullanım uygunluğuna göre 'uygun cankurtaran hizmeti kullananlar ve uygunsuz cankurtaran hizmeti kullananlar' olarak 2 gruba ayrıldı. Nöbet nedeniyle başvuran hastalar, başvuru sonrası hastane yatışı yapılan hastalar, travma nedeniyle acil tedavi gerektiren hastalar, acil müdahale gerektiren kardiyak durumlar, acil tedavi gerektiren solunum sistemi ve enfeksiyon hastalıkları önceki çalışmalar referans alınarak cankurtaran servis hizmeti uygun kullanımı olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen, 514 hastanın 272'si erkekti (%53.1) ve çalışma grubunun ortalama yaşı 72 (0-204) ay idi. Çocuk acil servise cankurtaran sağlık hizmeti kullanarak başvuran hastaların %70'nin cankurtaran sağlık hizmetleri servisini uygunsuz kullandığı tespit edildi. Cankurtaran sağlık hizmeti ile çocuk acil servise başvuran hastaların en sık başvuru şikayeti ateş (%28.6), ikinci sıklıkta ise nöbet ve nörolojik yakınmalardır. Cankurtaran sağlık hizmeti ile çocuk acil servisimize başvuran hastalara acil servisimizde en sık konulan tanı grubu olarak nörolojik hastalıklar (%24.7), ikinci sıklıkta ise solunum sistemi hastalıklar yer almaktadır (%23.7). Cankurtaran sağlık hizmetleri servisini uygunsuz kullananlar hastalarda uygun kullananlara kıyasla yeşil alan başvurusu (%78.3 vs.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to examine in detail the clinical and demographic characteristics of pediatric patients brought to our hospital by lifeguard. At the same time, it aims to identify potential improvements in emergency intervention by evaluating the suitability of cases presenting to the pediatric emergency department with a lifeguard. Factors such as the demographic characteristics of pediatric patients admitted to the pediatric emergency department with a lifeguard, the adequacy and effectiveness of the lifeguard service, and access and use of health services play a critical role in determining health policies and intervention strategies. Therefore, a detailed analysis of patients admitted to pediatric emergency departments by lifeguard will help us identify the strengths and weaknesses of the healthcare system and develop effective intervention strategies. Materials and Methods: The study was conducted prospectively by including 514 patients aged 0-204 months who applied to the Pediatric Emergency Department of our hospital, Istanbul Sultangazi Haseki Training and Research Hospital, through the lifeguard service between 15.12.2020 and 15.12.2021. The patients' anamnesis, admission complaints, examination findings, and known chronic diseases were recorded through a previously prepared information form. Patients were divided into two groups according to the suitability of using 112 lifeguard services: those using appropriate lifeguard services and those using inappropriate lifeguard services. The patients' urgency status was evaluated by at least 2 pediatric emergency medicine specialists or a doctor specializing in pediatrics. Patients admitted due to seizures, patients hospitalized after admission, patients requiring emergency treatment due to trauma, cardiac conditions requiring urgent intervention, respiratory system and infectious diseases requiring emergency treatment were evaluated as appropriate use of lifeguard service, based on previous studies. Results: Of the 514 patients included in the study, 272 were male (53.1%) and the average age of the study group was 72 (0-204) months. 70% of the patients who applied to the pediatric emergency department using lifeguard healthcare services used the lifeguard healthcare service inappropriately. All vital signs of only 57.6% of the patients who applied to the pediatric emergency department via the lifeguard health service were checked during transfer. The most common complaint of patients applying to the pediatric emergency department via lifeguard health service is fever (28.6%), followed by seizures and neurological complaints (20.6%). The most common diagnosis group in the emergency department for patients applying to the pediatric emergency department through the lifeguard health service is neurological diseases (24.7%), followed by respiratory system diseases (23.7%). Patients who used the lifeguard health services inappropriately had a lower rate of hospitalization (3.8% vs.