Veri madenciliği ve makine öğrenimi ile döviz kuru tahmini uygulaması
Exchange rate forecast data mining and machine learning technigues application
- Tez No: 726738
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ ATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez veri madenciliği ve makine öğrenimi teknikleri döviz kuru tahmin değerlerini ve bu değerleri en doğru şekilde tahmin edecek algoritmalar incelenmiştir. Bu çalışmanın cevap aradığı temel amaç gerçek veriler kullanılarak makine öğrenimi teknikleri aracılığıyla en yüksek doğruluk oranı yakalamaktır. Doğruluk oranı en yüksek orana göre strateji ve plan geliştirmektedir. Tezin bu konuyu açıklama argümanı ise matematiksel varyasyonlar sonucu tahmin fonksiyonlarının dış etkenler dışında verilere göre değişkenlik gösterdiği ve bu sapmanın nedeninin piyasalarda gerçekleşen döviz alım satımının ortaya çıkardığı etkidir. Sonuçlar karar destek ağaç tekniğinin diğer tekniklerden daha güvenilir performans sahip olduğunu göstermektedir. %99,84 doğruluk oranı ile karar destek ağacının daha güvenilir olduğu, sırasıyla destek vektör makineleri, gauss regresyon ve doğrusal regresyon, makinesinin oranları %99,14, %93,72 ve %86,83 doğruluğa sahip olduğunu göstermektedir
Özet (Çeviri)
In this thesis, data mining and machine learning techniques, exchange rate predictive values and algorithms to estimate these values in the most accurate way are examined. The main purpose of this study is to achieve the highest accuracy rate through artificial intelligence techniques using real data. It develops strategies and plans according to the highest rate of accuracy. The argument of the thesis to explain this issue is that the estimation functions as a result of mathematical variations vary according to the data except external factors and the reason for this deviation is the effect of foreign exchange trading in the markets. The results show that the decision support tree technique has more reliable performance than other techniques. It shows that the decision support tree is more reliable with 99,84% accuracy, support vector machines, gaussian regression and the ratios of linear regression machine have 99,14%, 93,72 % and 86,83% respectively