COVID-19 kişisel tehdit algısının ve pandemi önlemlerine uyumun değerlendirilmesi
Covid-19 personal threat perception and the level of behavior of compliance with COVID-19 precautions according to the COVID-19 transmission status and vaccination status
  1. Tez No: 726743
  2. Yazar: BUSE ULUÇAY ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
AMAÇ: Çalışmamız; SBÜ Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran hastaların Covid-19 geçirme durumuna ve pandemik aşılanma durumuna göre Covid-19 kişisel tehdit algısı düzeyinin değerlendirilmesi ve pandemi önlemlerine uyumun değerlendirilmesini açıklamaktadır. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışma kesitsel tanımlayıcı anket çalışması olarak planlanmıştır. 01.01.2022-31.01.2022 tarihleri arasında polikliniklere başvuran 18 yaş ve üzerinde olan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 315 kişiye yüz yüze anket uygulanmıştır. 31 sorudan oluşan anket sosyodemografik bilgiler, COVID-19 Tehdit Algısı Ölçeği, COVID-19 Önlemlerine Uyum Ölçeğinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this resarch is to determine the level of Covid-19 personal threat perception and the level of behavior of compliance with Covid-19 precautions according to the Covid-19 transmission status and vaccination status of the patients who applied to the Prof. Dr. Cemil Tascioglu City Hospital Family Medicine outpatient clinics. MATERIAL and METHOD: The study was planned as a cross-sectional-descriptive survey study. A face-to-face questionnaire was applied to 315 people aged 18 and over who applied to the outpatient clinics between 01.01.2022 and 31.01.2022 and agreed to participate in the study. The questionnaire consisting of 31 questions consists of sociodemographic information, COVID-19 Personal Threat Perception, and Behaviors of Compliance with COVID-19 Precaution Scale.