Tüberküloz hastalarının aldıkları tedavinin ve damgalanma ile ayrımcılığa maruz kalma düzeylerinin hastalar açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the treatment received by tuberculosis patients and their exposure to stigma and discrimination in terms of patients
  1. Tez No: 726801
  2. Yazar: GÖKÇE ÇELİK KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKTAŞ MURAT YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
AMAÇ:Bu çalışmanın amacı tüberküloz hastalarının aldıkları tedavinin ve damgalanma ile ayrımcılığa maruz kalma düzeylerinin değerlendirilmesi ve etkileyen faktörlerin belirlenmesidir.GEREÇ VE YÖNTEM:Kesitsel tipteki bu çalışma Samsun İli Merkez Verem Savaş Dispanserinde 15 Ağustos 2021 ile 15 Ocak 2022 tarihleri arasında tedavisi devam eden veya yeni tanı alan ve tedavisi başlanan, 18 yaş ve üzerinde olan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 70 tüberküloz hastası ile yapılmıştır.Veriler araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak sosyodemografik anket formu ve Tüberkülozlu Hastalarda Stigma Ölçeği (THSÖ) uygulanarak toplanmıştır.İstatistiksel analizde IBM SPSS V26 paket program kullanılmıştır.p
Özet (Çeviri)
AIM:This study was conducted to evaluate the treatment received by tuberculosis patients and the level of exposure to stigma and discrimination and to determine the affecting factors. MATERIALS AND METHODS: This cross-sectional study was conducted with 70 tuberculosis patients aged 18 years and above, who were under treatment or newly diagnosed and started treatment between 15 August 2021 and 15 January 2022 in the Central Tuberculosis Dispensary in Samsun. Data was collected by the researcher using the face-to-face interview technique, by applying the sociodemographic questionnaire form and the Stigma Scale in Patients with Tuberculosis (SSTB).IBM SPSS V26 package program was used for statistical analysis.p