Analysis of the impact of social media on the perception change on Russia and the USA in Turkey with discourse analysis technique: Case study of mainstream news channels in Twitter (2015-2019)
Türkiye'de sosyal medyanın Rusya ve ABD algısındaki değişime etkisinin söylem analizi tekniği ile analizi: Twitter'daki ana haber kanalları örneği (2015-2019)
  1. Tez No: 726800
  2. Yazar: YELİZ ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ KATMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İşletme, Political Science, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Hızla gelişen teknoloji ile hayatımıza giren internet sayesinde, haberdar olma ve haber alma kavramları büyük değişimlere uğramıştır. Gün geçtikçe kullanımı artan sosyal medya insanların vazgeçilmezi haline gelmiş ve bu durum kullanıcıların her an dünyanın herhangi bir yerinde gerçekleşen bir olaydan haberdar olmasına imkan vermiştir. Kullanımı en yaygın olan sosyal medya mecralarından biri olan Twitter'in da gündemin takip edilmesi konusuna katkısı büyüktür. Saniyelik güncellemeler ile çalışan Twitter, aynı anda büyük kitlelere ulaşabilmektedir. Ayrıca ulaşılan ve maruz kalınan verinin büyüklüğü kullanıcıları manipülsyona açık hale getirmiştir. Bu çalışmada 2015-2019 yılları arasında Twitter'ın ve Twitter'daki söylemin Türkiye'deki dış politika algılarını nasıl etkilediği araştırılmıştır. Çalışma kapsamında, Türkiyede Twitter'da hesapları olan ana akım haber kanallarının Rusya ve Amerika hakkındaki söylemleri incelenmiş ve Türkiye'deki dış politika algısı ile bu söylemlerin ilişkisi gözlemlenmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada Kadir Has Üniversitesi Türk Dış Politika Kamuoyu Algısı Anketi sonuçları ile Twitter'daki ana akım haber kanallarının Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) hakkındaki tweetleri karşılaştırılarak, Türk kamuoyunun Rusya ve ABD hakkındaki algısı arasındaki korelasyonun ortaya konulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concepts of being informed and receiving news have undergone great changes thanks to the internet that has entered our lives with the rapidly developing technology. Social media, which is increasing in use day by day, has become indispensable for people and this situation allows users to be aware of an event that takes place anywhere in the world at any time. Twitter, which is one of the most widely used social media channels, also contributes to the subject of following the agenda. Working with second-to-second updates, Twitter can reach large audiences at the same time. Furthermore, the size of the data that accessed and exposed, makes users vulnerable to the manipulation by media. In this study, it is aimed to investigate how Twitter and the discourse on Twitter affect foreign policy perceptions in Turkey in 2015-2019 period. Within the scope of the study, the discourses of the mainstream news channels, which have Twitter accounts in Turkey, about Russia and the United States of America (USA) are examined and the relationship between these discourses and the perception of foreign policy in Turkey is observed. In this study, it is aimed to reveal the correlation between the perception of the Turkish public about Russia and the USA by comparing the results of the Turkish Foreign Policy Public Perception Survey by Kadir Has University with the tweets of the mainstream news channels about Russia and the United States in Twitter.