Coraxel marka paklitaksel salınımlı stent implante edilen hastaların klinik takibi
Clinical follow up of the pati̇ents wi̇th the paclitaxel eluting (coraxel) stent
- Tez No: 726848
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM NAZLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
CORAXEL MARKA PAKLİTAKSEL SALINIMLI STENT İMPLANTE EDİLEN HASTALARIN KLİNİK TAKİBİ Amaç : Koroner arter hastalığı endüstrileşmş ülkelerde en sık ölüm nedenidir. Koroner arter hastalığının tedavisinde katetere dayalı tedavi yöntemleri büyük ilerleme kaydetmiştir. Günümüzde katetere dayalı tedavi yöntemlerinin %80 den fazlasını stent oluşturmaktadır.Ancak çıplak metal stentlerde ortaya çıkan restenoz riski (yeniden tıkanma ) üzerine ilaç endüstrisi yeni arayışlara girmiş ve ilaç salınımlı stentlerin geliştirilmesi sağlanmıştır.İlaç salınımlı stentlerin günlük pratikte kullanılmasıyla restenoz oranlarında büyük orandan azalma gerçekleşmekle birlikte yeni bir sorun; stent trombozu(stent içi pıhtı oluşması) ortaya çıkmıştır Biz bu çalışmada birinci kuşak ilaç salınımlı stent olan paklitaksel salınımlı stent(coraxel) uygulanan hastalarda restenoz ve tromboz sıklığını ve hastaların klinik laboratuar , angiyografi ile ilişkili değişkenlerin bu sıklığa etkisisini değerlendirmeyi planladık. Bu çalışma , yöntem ve çalışma planı olarak retrospektif bir çalışmadır. Hastalar ve Yöntem: Çalışmaya Mayıs 2011- Ekim 2013 tarihleri arasında coraxel marka paklitaksel salınımlı stent uygulanan 18 yaşını doldurmuş hastalar dahil edildi..Hasta bilgilerine hastane bilgi sisteminden ulaşıldı ve veriler retrospektif olarak toplandı. Bu hastalarda girişim yapılan tarihten sonra gerçekleşen kardiyovasküler olay ve tekrar yapılan koroner girişimler hastane bilgi sistemi üzerinden kayıt altına alınmıştır. Elde edilen bilgilere göre en kısa takip süresi en kısa takip 6 gün, en uzun takip 24 aydı. Bulgular : En az bir coraxel marka PSS uygulanan toplam 78 hasta çalışmaya dahil edildi. Ortalama yaş 60.59 +-11.085 aydı. Ortalama takip süresi 12 ay 20 gündü. Hastaların %82.1'i erkekti.Hastalar arasında DM oranı %35.9, HT oranı %64.1 olarak saptandı AKS tanısıyla yatış oranı %56.4 dü.Takip süresi boyunca 22 hastaya HLR işlemi yapıldı.(%28.2). ARC sınıflamasına göre tanımlanan stent trombozu 5 hastada görüldü.(%6.4).Takipte 3 hastada kalp yetmezliği(%3.8), 8 hastada NSTEMI(%10.3), 2 hastada STEMI(%2.6), 3 hastada ölüm(%3.8), 1 hastada kardiyak ölüm(%1.3) 14 hastada HDR (%17.9) saptandı. Kardiyak ölüm,inme ,MI,NSTEMI muhtemel / kesin stent trombozu,HDR,HLR ve Hedef lezyon başarısızlığının toplamından oluşan Major kardiyovasküler olay görülen hasta sayısı 43 dü. (%55.1) HLR ile ilgili risk faktörlerini değerlendirdiğimizde KAG de tek damar lezyonunun bulunması durumunda HLR açısından artmış risk bulunmuştur. Stent trombozu açısından anlamlı risk faktörleri; ileri yaş ,klopidogrel tedavisinin kesilmesi CX damar lezyonuna stent işlemi yapılması ve KBY olarak saptanmıştır. Major kardiyovasküler olay için risk oluşturan etkenler ise DM hastalığı , KAG de tek damar lezyonu bulunması ve ejeksiyon fraksiyonu %55 in altında olması olarak tespit edilmiştir Sonuçlar : 1)Kliniğimizde PSS stent uygulama işlem başarısı,önceki çalışmaların yapıldığı kliniklerle benzer oranda saptanmıştır. 2) HLR yapılan hastalarda NSTEMI tanısıyla yatış ve KAG de tek damar lezyonu buluması yüksek oranda saptanmıştır. 3) Stent trombozu gelişen hastalarda klopidogrel kullanımı anlamlı olarak daha düşüktü. 4)Stent trombozu görülen hastalarda yaş ortalaması ve KBY görülme oranı ST görülmeyen gruba göre daha fazlaydı 5) Stent trombozu en fazla CX damarına yerleştirilen PSS de görüldü. 6) Major kardiyovasküler olay gelişen hastalarda DM tanısıyla yatış öyküsü anlamlı olarak daha fazlaydı. 7) EKO da sistolik fonksiyon bozukluğu saptanan hastalarda major kardiyovasküler olay daha fazla oranda görüldü
Özet (Çeviri)
CLINICAL FOLLOW UP OF THE PATİENTS WİTH THE PACLITAXEL ELUTING (CORAXEL) STENT Objective : .Coronary artery disease is the leading cause of death in industrialized countries. In the treatment of coronary artery disease, catheter-based treatments has made great progress.Stents is more than %80 of the catheter based treatment at the present time .However because of the risk of restenosis associated with bare metal stents (re-blockage), the pharmaceutical industry has entered into a new search and so drug eluting stents has been developed. After the use of drug-eluting stents in daily clinical practice,the rates of restenosis has been reduced significantly but a new problem; stent thrombosis (clot formation within the stent) has appeared. In this study we planned to investigate incidence of stent restenosis and thrombosis in patient with paclitaxel eluting stent(coraxel) and evaluate the effect of variables associated with angiography ,clinical status and laboratory on these incidence This study is a retrospective study in methods and work plan. Patients and methods Between March 2011-october 2013 , all patients treated in our hospital with ≥1PES (coraxel)were included in the nonrandomized registry. Clinical inclusion criteria were all comers" for routine or emergency percutaneous coronary intervention (PCI) with >18 years of age.. Patient information was obtained from the hospital information system and the data were collected retrospectively. The cardiovascular events and repeated coronary interventions which were emerged after date of PCI were recorded from the hospital information system. According to the information obtained, the shortest follow-up period was 6 days and longest follow-up period was 24 days Results: A number of 78 patients were included. Mean age was 60.59 + -11,085 months. Mean follow-up was 12 months and 20 days. 82.1% of the patients were male. %35.9 of the patients had diabetes mellitus and %64.1 of the patients had hypertension. %56.4 of the patient were hospitalized with the diagnosis of acute coronary syndrome..At duration time , target lesion revascularization (TLR) was performed in 22 patients(%28.2).Stent trombosis defined by the ARC classification was reported in 5 patients(%6.4).At the follow up Heart failure was reported in 3 patients (%3.8), NSTEMI was reported in 8 patients(%10.3), STEMI was reported in 2 patients (%2.6).the number of death was 3 (%3.8) one of them was cardiac death (%1.3). target vessel revascularization(TVR) was performed in 14 patients (%17.9). Major cardiovascular events(MACE) defined as cardiac death, stroke, MI, NSTEMI probable / definite stent thrombosis, TLR, TVR, and target lesion failure were reported in 43 patients. (%55.1) TLR-related risk factors were single-vessel lesion presence in the coronary angiography . Significant risk factors for stent thrombosis were advanced age, discontinuation of clopidogrel ,stent implanted to a lesion in CX vessel and chronic renal failure. The risk factors for major cardiovascular events were having DM disease, single-vessel lesion presence in the coronary angiography and ejection fraction below 55% . Conclusions: 1) The success rates of paclitaxel eluting stent implantation in our clinic were similar to rates in the previous studies . 2) Non-ST elevation myocard infarction and single-vessel lesion presence in the coronary angiography were with the raising risc of TLR during followup 3) The use of clopidogrel in patients with stent thrombosis was significantly lower. 4) The average age of patients with stent thrombosis was higher than in the patients without stent trombosis. 5) Chronic renal failure was an important predictor of the stent thrombosis 6) . The stent thrombosis was seen mostly in the paclitaxel eluting stents which were implanted in CX artery 7) Major cardiovascular event rate was higher at the patients who were hospitalized with diagnosis NSTEMI or who had diabetes mellitus. 8) Systolic dysfunction was the most important predictor of the major cardiovascular events