21. yüzyılda jeopolitik dönüşümler ve Türkiye
The geo-political transformations and Turkey in the 21. century
  1. Tez No: 726847
  2. Yazar: VEYSEL BABAHANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN ÖRSELLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
Jeopolitik, bir devleti hegemon devlet ya da başarısız devlet haline getiren en temel unsurlardan biri olduğu kadar, önemi de hiçbir zaman azalmayacak bir olgudur. 21. Yüzyıl dünyasında yaşanan gelişmeler hızlı bir değişim ve dönüşümü de beraberinde getirmiştir. Bu değişimi yakalayan devletler güçlü ve başarılı olma yolunda ilerlerken yönetimden, ekonomiye ve güvenliğe değin bir dizi sorun ve tehdit ile yüzleşmek durumunda kalmaktadır. Nitekim jeopolitiğin öneminin konjonktürel olarak değişebileceği ama ortadan kalkmayacağı gerçeğinden yola çıkıldığında, jeopolitiğin taşıdığı riskleri ve fırsatları en iyi şekilde yöneten devletlerin geleceklerini en iyi şekilde inşa edebilecekleri söylenebilir. Öznenin Türkiye olduğu durumda jeopolitik her zaman kritik önem taşımış, zamanın ve uluslararası ortamın getirdiği jeopolitik riskler her zaman Türkiye gündeminin ilk sıralarında yerini almıştır. Bu bağlamda çalışmada, nitel araştırma yönteminden ve jeopolitik teorilerden yararlanılarak, jeopolitik durumu tüm dünya güç merkezlerinin dikkatini çeken Türkiye jeopolitiğinin güçlü ve zayıf yönleri analiz edilmeye çalışılmıştır. Özellikle, 21. yüzyılda aktörler ve eylemler üzerinden hareketle, coğrafi, politik, ekonomik ve sosyal gelişmeler ile eylem ve olgular ele alınmıştır. Ayrıca çalışmada, alanyazın ve tarihsel örnekler üzerinden fırsat ve tehdit saptamaları yapılarak Türkiye ve çevresinin içinde bulunduğu coğrafi ve sosyo-politik gelişmeler üzerine odaklanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, coğrafyanın sosyolojik, politik, askeri, ekonomik ve kültürel boyutlarda önemli etkilerinin olduğu, Türkiye özelinde ise geçmişten günümüze ortaya çıkan fırsat ve tehditlerin gelecekte de benzer şekilde ortaya çıkacağı sonucuna ulaşılmıştır. Bu nedenle Türkiye'nin bölgesel ve küresel aktör olma yolunda jeopolitik durumundan kaynaklı fırsat ve tehditleri en rasyonel şekilde yönetmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Geopolitics is a phenomenon whose importance will never diminish, as well as being one of the most fundamental elements that make a state a hegemon state or a failed state. The developments in the 21st century's world have brought about a rapid changes and transformations. While the states that have embraced these changes are on the way to be strong and successful, they have to face a series of problems and threats from administration to economy and security. Hence, considering the fact that the significance of geopolitics may change cyclically, but it will not disappear, it might be said that the states that deal with the risks and opportunities of geopolitics sucessfully can build their future in the best methods. For Turkey, geopolitics has always been critical, and the geopolitical risks occured by time and the international environment have always been at the top of Turkey's agenda. In this context the strengths and weaknesses of Turkey's geopolitics, whose geopolitical situation attracts the attention of all powers around the world, have been analyzed to be analyzed by using qualitative research method and geopolitical theories. In particular, geographical, political, economic and social developments, actions and facts are discussed, through the actors and actions in the 21st century. In addition, the study focuses on the geographical and socio-political developments in Turkey and its environs, by identifying opportunities and threats through the literature and historical examples. As a result, it has been concluded that geography has important effects on sociological, political, military, economic and cultural dimensions, and that the opportunities and threats that have emerged from the past to the present in Turkey will appear in the future in a similar significance. For this reason, Turkey is required to handle with the opportunities and threats arising from its geopolitical situation in the most rationally methods in order to become a regional and global actor.