Malatya ili inanç turizmi potansiyeli: Battalgazi (Eski Malatya) ilçesi örneği
Religious tourism potential in Malatya: The case of Battalgazi (Old Malatya) district
- Tez No: 726878
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATINÇ OLCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Turizmde yaşanan ekonomik, sosyal ve beşeri gelişmeler turizm faaliyetlerinin şekillenmesini sağlamaktadır. Küresel ölçekte insanların deniz, kum, güneş tatil algılarının bu duruma bağlı olarak değişmesi bir çok farklı turizm çeşidinin oluşmasını sağlamıştır. Bu çeşitlerden birisi de inanç turizmidir. İnsanların dini nedenlerle gerçekleştirdikleri seyahatleri kapsayan inanç turizmi destinasyonların ön plana çıkmasını sağlamaktadır. Bu doğrultuda araştırmada inanç turizmi açısından potansiyel oluşturan Battalgazi (Eski Malatya) ilçesinin inanç turizmi potansiyeli konusu ele alınmıştır. Araştırmanın temel amacı, Battalgazi ilçesinin inanç turizmi potansiyelinin irdelenerek ortaya çıkarılması olmaktadır. Bununla beraber araştırmada bölgenin inanç turizmi potansiyeli açısından ülkedeki konumunu saptamak, bölgenin inanç turizm sorunlarını ortaya çıkarıp bu sorunlara çözüm önerileri getirerek inanç turizmi politikalarının geliştirilip, iyileştirilmesine ve destinasyon yöneticilerinin doğru pazarlama stratejileri uygulayabilmelerine katkıda bulunulması da amaçlanmaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda bölgenin inanç turizmi potansiyeli hakkında fikir sahibi 11 kişi ile 28/06/2021 ve 06/07/2021 tarihleri arasında görüşmeler yapılmıştır. Görüşmeler neticesinde araştırmada 5 ana tema ve 52 alt temaya ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda Battalgazi ilçesinde çeşitli dini yapıların yer almasına karşın inanç turizmi potansiyelinin tanıtım, reklam ve yatırım eksikliğinden dolayı ön plana çıkmadığını ancak Arslantepe Höyüğünün UNESCO Dünya Kültür Mirası Kalıcı Listesine girmesiyle ilçenin inanç turizmi potansiyeli için bir fırsat oluşturacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Economic, social and human developments in tourism shape tourism activities. The change in people's perceptions of sea, sand and sun holidays on a global scale has led to the formation of many different types of tourism. One of these types is religious tourism. Religious tourism, which includes the travels of people for religious reasons, ensures that destinations come to the fore. In this context, the religious tourism potential of Battalgazi (Old Malatya), which has a potential in terms of religious tourism, is discussed in this research. The main purpose of the research is to reveal the faith tourism potential of Battalgazi district by examining it. In addition, it is aimed to determine the position of the region in the country in terms of faith tourism potential, to reveal the faith tourism problems of the region and to offer solutions to these problems, to contribute to the development and improvement of faith tourism and ıt is also too aimed to contribute to the development and improvement of faith tourism policies and the ability of destination managers to apply the right marketing strategies. For these purposes, interviews were held with 11 people who have an idea about the faith tourism potential of the region between 28/06/2021 and 06/07/2021. As a result of the interviews, 5 main themes and 52 sub-themes were reached in the research. The findings of the research show that although there are various religious buildings in Battalgazi district, the potential of faith tourism does not come to the fore due to the lack of promotion, advertising and investment. However, the inclusion of Arslantepe Mound on the UNESCO World Cultural Heritage Permanent List shows that the district will create an opportunity for faith tourism potential.