Farklı meşcere türlerinde ölü örtü ve topraktaki karbon miktarının belirlenmesi
Determination of carbon content on litter and soil in different stand type
- Tez No: 726877
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİRAÇ AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma iklim değişikliğine ve bozulmalara karşı hassas, kendine özgü özellikleri olan orman ekosistemlerinin karbon depolama potansiyelleri, farklı meşcere türlerine ait ölü örtü ve toprakların özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırma sahası olarak Kastamonu İli Merkez İlçesinde yayılış gösteren sarıçam, karaçam ve sarıçam karaçam karışık meşcereleri seçilmiştir. Çalışmada farklı meşcerelerin ölü örtü ve topraklarına ait bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri belirlemek için ölü örtü ve toprak örnekleri alınarak analiz sonuçları değerlendirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda ölü örtü örneklerinde en yüksek nem içeriği %42,39 ile Sarıçamda, en yüksek pH 7,69 ile Sarıçamda ve en yüksek karbon miktarı %33,57 ile Karaçam meşceresinde tespit edilmiştir. Toprak örneklerinde en yüksek hacim ağırlığı değeri 0-5 cm derinlikte 1,81 gr/cm³ ile Karaçam meşceresinde, 5-10 cm derinlikte 1,83 gr/cm3 ile Karaçam meşceresinde ve 10-15 cm derinlikte 1,90 gr/cm3 ile Sarıçam meşceresinde tespit edilmiştir. Tekstür analizi sonuçlarına göre en yüksek kum miktarı %81,16 ile sarıçam meşceresinde, en yüksek kil miktarı %30,93 ile karışık meşcerede ve en yüksek toz miktarı %16,42 ile sarıçam meşceresinde tespit edilmiştir. pH analizi sonuçlarına göre en yüksek pH değeri 8,10 ile karışık meşcerede, en düşük pH değeri ise 5,30 ile sarıçam meşceresinde tespit edilmiştir. Elektrik iletkenlik analiz sonuçlarına göre en yüksek EC değeri 189,40 μs/cm ile karışık meşcerede, en düşük EC değeri ise 37,70 μs/cm ile sarıçam meşceresinde tespit edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre en yüksek karbon oranı %2,76 ile karışık meşcerede ve en yüksek karbon miktarıda 10,63 ton/ha ile karışık meşcerede tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the carbon storage potentials of forest ecosystems, which are sensitive to climate change and degradation, and the characteristics of litter and soils of different stand types. Scotch pine, black pine and mixed stands, which are distributed in the Central District of Kastamonu Province, were chosen as the research area. In the study, litter and soil samples were taken and the analysis results were evaluated in order to determine some physical and chemical properties of litter and soils of different stands. As a result of the analysis, the highest moisture content in the litter samples was found in Scotch Pine with 42,39%, the highest pH in Scotch Pine with 7,69; and the highest carbon content in Black Pine stand with 33,57%. The highest volume weight value in soil samples is 1,81 gr/cm3 at 0-5 cm depth in Black pine stand, with 1,83 gr/cm3 at 5-10 cm depth in Black pine stand and with 1,90 gr/cm3 at 10-15 cm depth in Scotch Pine stand was detected. According to the results of the texture analysis, the highest amount of sand with 81,16% was in Scotch pine stand, the highest amount of clay was in mixed stand with 30,93%, and the highest amount of dust was determined in Scotch pine stand with 16,42%. According to the results of the pH analysis, the highest pH value of 8,10 was found in the mixed stand, and the lowest pH value of 5,30 was determined in the Scotch pine stand. According to the electrical conductivity analysis results, the highest EC value was found in the mixed stand with 189,40 μs/cm, and the lowest EC value was found in the Scots pine stand with 37,70 μs/cm. According to the results of the analysis, the highest carbon content of 2,76% was found in the mixed stand and the highest carbon content of 10,63 tons/ha was determined in the mixed stand.