Türkiyede FV sistemlerin maliyet analizi ve çevresel etkileri
Cost analysis and environmental impact of FV systems in Turkey
  1. Tez No: 726893
  2. Yazar: BATURAY KURU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED MUSTAFA ERTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüzde Dünya nüfusunun ve üretiminin hızlı bir şekilde artmasından kaynaklı enerji ihtiyacı da hızla artmaktadır. Kömür, doğalgaz ve petrol gibi enerji kaynakları hızla tükenmektedir. Aynı zamanda bu kaynaklar çevreye de ciddi zararlar vermektedir. Bunlardan en önemlisi CO2 salınımıdır. Gelişen teknolojiyle beraber günümüzde güneş panellerinin fiyatları da oldukça düşmüştür ve aynı zamanda verim oranları da artmıştır. Türkiye'de 12 Mayıs 2019'da çıkan yasal mevzuat ile devletimiz 10 yıl enerji alım garantisiyle mahsuplaşmaya gitmiştir. Türkiye fotovoltaik (FV) sistemler için oldukça elverişli bir ülke konumundadır. Bu tezin en önemli amacı bu konuda yatırımcıları bilinçlendirmektir. Yatırımcıları evlerine, fabrikalarına, ticarethanelerine vb. yönetmelik dâhilinde olan yerleşim alanlarına FV sistemlerin kurulumuna teşvik etmektir. FV sistemlerin maliyet analizleri, geri dönüşüm süreleri ve karbon salınımının çevreye etkileri bu çalışmada işlenmiş konulardır. Güneşlenme süresi en düşük olan illerimizden Düzce'de gerçek ev, fabrika ve ticarethane abonelikleri için ayrı ayrı yatırım maliyetleri, amorti süreleri analiz edilmiştir. Ülkemizde ki 7 Bölge 7 İl için rastgele koordinatlarda üç abonelik türü için FV sistemler tasarlanıp maliyet hesaplamaları yapılarak, amorti süreleri hesaplanmış ve bu veriler karşılaştırılarak yatırımın elverişli olup olmadığı tartışılmıştır. Hesaplamalar FV sistem hesaplamaları için yazılan Matlab programı yardımıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the need for energy is increasing rapidly due to the rapid increase in the world population and production. Energy resources such as coal, natural gas and oil are rapidly depleting. At the same time, these sources cause serious damage to the environment. The most important of these is CO2 emissions. With the developing technology, the prices of solar panels have decreased considerably and at the same time the efficiency rates have increased. With the legal legislation enacted on May 12, 2019 in Turkey, our state has set off with a 10-year energy purchase guarantee. Turkey is a very favorable country for photovoltaic (PV) systems. The most important aim of this thesis is to raise the awareness of investors on this issue. Investors in their homes, factories, businesses, etc. is to encourage the installation of PV systems in residential areas within the scope of the regulation. Cost analysis of PV systems, recycling times and the effects of carbon emissions on the environment are the subjects covered in this study. In Düzce, one of our provinces with the lowest sunshine duration, investment costs and payback periods for real house, factory and business subscriptions were analyzed separately. For 7 Regions and 7 Provinces in our country, PV systems were designed for three subscription types in random coordinates, cost calculations were made, payback periods were calculated, and it was discussed whether the investment was suitable or not. Calculations were made with the help of Matlab program written for PV system calculations.