Servikal sitolojide epitel hücre anomalisinin histopatolojik korelasyonu ve yüksek riskli HPV DNA genotip dağılımı
Correalation between epithelial cell abnormality in cervical cytology and HPV DNA genotype analysis
- Tez No: 726921
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL BEKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Servikal sitoloji ve HPV DNA genotiplendirmesi, servikal neoplaziler için tarama testi olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada servikal sitoloji örneği alınmış ve eş zamanlı HPV DNA genotip analizi yapılmış olguların epitel hücre anomalisi (EHA) oranını, EHA'nın histopatolojik korelasyonunu ve yüksek riskli HPV DNA genotip dağılımını saptamak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Kasım 2015-Mayıs 2019 tarihleri arasında SBÜ İstanbul Gaziosmanpaşa SUAM Tıbbi Patoloji Bölümü'nde servikal sitoloji ve eş zamanlı HPV DNA genotip analizi yapılan 13277 olgu dahil edildi. Bu olgular arasında EHA tanısı alan olgular yaş, Bethesda tanı kategorisi, atrofi, transformasyon zonu (TZ) durumu, inflamasyon ve mikroorganizma varlığı açısından yeniden değerlendirildi. EHA saptanan olguların histopatolojik korelasyonu ve HPV DNA genotip dağılımı belirlendi. Bulgular: 13277 olgunun %2,82'sinde epitel hücre anomalisi saptandı. Bu olguların %49,5'i ASCUS, %32,1'i LSIL, %5,88'i ASC-H, %9,09'u HSIL olarak tanı aldı. Tüm olguların %8,77'si, EHA olgularının ise %66,3'ünde yüksek riskli HPV DNA saptandı. EHA olgularında en yüksek oranda (%45,7) diğer yüksek riskli HPV DNA (genotip 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68) belirlendi. EHA ile HPV genotipleri, bakteriyel vajinozis, kandida ve TZ varlığı arasında anlamlı ilişki belirlendi. Doku tanısı olan 161 EHA'da neoplazi saptanma oranı %67,7'dir. Pozitif öngörü değeri HSIL için %89,5 iken ASCUS için %54,3'tür. Sonuç: Yüksek dereceli neoplazilerde sitolojik tanı ile doku tanıları arasında yüksek uyum mevcuttur. EHA tanısı alan olguların %66,3'ünde ve dokuda neoplazi saptanan olguların %91,7'sinde HPV DNA saptanması, HPV'nin neoplazilerle yakın ilişkisini göstermektedir. Ayrıca çalışmamızdaki HSIL olgularında en sık HPV tip 16 varlığı, bu tipin onkojenik genotip olarak önemini koruduğunu ortaya koymuştur. Sitolojik materyalde saptanan EHA ve diğer nonneoplastik parametreler, klinik protokoller eşliğinde değerlendirilmeli, tedavi ve takibi yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: Cervical cytology sampling and HPV DNA genotyping are widely used as screening tests. In this study we aimed to evaluate the percentage of epithelial cell abnormality (ECA), its histopathologic correlation and to analyse HPV DNA prevalence and genotype distribution. Materials and Methods: In SBÜ İstanbul Gaziosmanpaşa SUAM, from November 2015 to May 2019, 13277 women were sampled for cervical cytology and simultaneous HPV DNA genotyping. Their results and the biopsies of the ECA cases were included in this study. ECA cases were reevaluated for their age, presence of atrophy, transformation zone, inflammation and microorganisms. The concordance of ECA and histopathologic diagnoses and HPV DNA genotype results were analyzed. Results: Out of 13277 case, ECA was reported in 2.82%. 49,5% were ASCUS, 32.1% were LSIL, 5.88% were ASC-H and 9.09% were HSIL. HPV DNA was detected in 8.77% of all the cases and 66.3% of the ECA cases. Among ECA cases HPV other high-risk (genotype 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68) had the highest percentage (45.7%). There was a relationship between ECA and HPV, bacterial vaginosis, candida infection and transformation zone. Neoplastic lesions were identified in 67.7% of the biopsy specimens. Positive predictive value of HSIL and ASCUS were 89.5% and 54.3% respectively. Conclusion: Cervical cytology diagnosis and related histopathology result were significantly compatible in high grade lesions. In our study, HPV DNA was positive in 66.3% of the ECA cases and 91.7% of the neoplastic biopsies. This shows that HPV infection is closely related with cervical neoplasms. Additionaly in our HSIL cases most encountered HPV genotype was 16, which further proves that it still remains as an important oncogenic genotype. ECA diagnoses and the other nonneoplastic parameters in the cytology reports should be carefully assessed and treated if needed.