Deinoksantin ve dosetaksel kombinasyonunun PC-3 insan prostat kanseri hücre hattı üzerine apoptotik etkilerinin incelenmesi
Investigation of the apoptotic effects of deinoxantine and docetaxel combination on PC-3 human prostate cancer cell line
- Tez No: 726948
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KUZUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Biochemistry, Biotechnology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Kanser dünya üzerinde milyonlarca insanı etkileyen önemli bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Araştırmalar sonucunda onlarca farklı tipte kanser türü tanımlanmıştır. Prostat kanseri en sık görülen kanserler arasında ön sıralarda gelmektedir. Prostat kanserine karşı tedavi yöntemlerinin geliştirilmesinde, bu kanserin biyokimyasal ve genetik parametrelerinin iyi anlaşılması önemli rol üstlenmektedir. Kanser tedavisinde, son yıllarda araştırmacılar tarafından iki, üç veya daha fazla anti kanser etkisi olabilecek etken maddelerin birlikte denenmesi önem kazanmıştır. Bu tarzda uygulamaların en önemli avantajlarından bir tanesi ortaya çıkabilecek ilaç direnç oluşumlarını en aza indirmektir. Taksan grubu bir kemoterapötik olan dosetaksel, prostat kanserinde tübülin depolimerizasyonunu engelleyerek, mikrotübüllerin stabilizasyonu yoluyla antitümöral etki göstermektedir. Deinococcus radiodurans bakterisinin hücre duvarından elde edilen deinoksantin ile yapılan anti kanser çalışmalarda pro-apoptotik ve anti-proliferatif ektisinin olduğu görülmüştür. Tez kapsamında dosetaksel ve deinoksantinin Prostat kanseri hücre hattı (PC-3) üzerine anti-kanser ve anti-proliferatif sinerjik etkisi incelenmiştir. Bu kapsamda hücre kültürüne maddelerin ayrı ve kombinasyonlarının uygulanması sonucunda; BAX, BCL2 ve CASPASE 3 genlerinin ifade düzeyleri ve protein seviyelerinin araştırılması RT-qPCR ve ELISA yöntemleriyle gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cancer is the most important disease affecting millions of people around the world. As a result of research, dozens of different types of cancer have been defined. Prostate cancer is among the most common cancers. A good understanding of the biochemical and genetic parameters of this cancer plays an important role in the development of treatment methods against prostate cancer. In the treatment of cancer, it has become important for researchers to test two, three or more of the active substances that can have anti-cancer effects together in recent years. One of the most important advantages of such applications is to minimize the emergence of drug resistance. Docetaxel, a taxane group chemotherapeutic, has an antitumoral effect through stabilization of microtubules by inhibiting tubulin depolymerization in prostate cancer. Anti-cancer studies with deinoxant obtained from the cell wall of Deinococcus radiodurans bacterium showed that it has pro-apoptotic and anti-proliferative effects. Within the scope of the thesis, the anti-cancer and anti-proliferative synergistic effects of Docetaxel and Deinoxanthin on Prostate cancer cell line (PC-3) were investigated. In this context, as a result of applying separate and combinations of substances to cell culture; The expression levels and protein levels of BAX, BCL2 and CASPASE 3 genes were investigated by RT-qPCR and ELISA methods.