Suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçu (TCK 220)
Establishing an organization for the purpose of committing a crime (TCK 220)
  1. Tez No: 726949
  2. Yazar: MEHMET SEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RIZA TÖNGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ceza Adaleti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
İnsanlık tarihi incelendiğinde bireysel yaşamdan toplu halde yaşama geçildiği görülmektedir. Bireysel yaşamın getirdiği zorluklar insanları kademeli olarak gruplar, kabileler ve devamında devletler şeklinde örgütlenmeye sevk etmiştir. Örgütlenmek, günümüzde bir insan hakkı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun sebebi örgütlü olarak yapılan eylemlerin bireysel yapılanlarla karşılaştırıldığı zaman çok daha verimli ve kolay olmasıdır. Bu verim ve kolaylık yararlı faaliyetler için iyi bir motivasyon olmasına karşılık aynı durum özellikle suç olarak tabir edilen kişinin kendisine, çevresine ve topluma karşı oluşturduğu zararlı faaliyetler içinde geçerlidir. Globalleşen dünya ekseninde, çeşitli suçların hem ülke sınırları içerisinde işlendiği hem de birçok ülke sınırlarını ihlal ettiği ve bu surette ulusal ve uluslararası çapta faaliyet gösteren suç örgütleri kurulduğu bir gerçekliktir. Mevzuatımız itibariyle bu örgütlerin toplumda oluşturduğu tehlike karşısında 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 220. maddesinde belirtilen“Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma”suçu düzenlenmiştir. Bu örgütler ile mücadele kapsamında öncelik ilgili kanun ve bu suç ile ilgili olan hem esasa ilişkin hem de usule ilişkin enstrümanlar detaylıca incelenmiştir. Mevzuat kapsamında eksik veya hatalı yerler belirtilmiştir. Çalışmanın amacı örgütlü suçlarla etkin mücadele için mevcut düzenlemelerin yeterliliğini belirlemektir.
Özet (Çeviri)
When human history is examined, it is seen that there is a transition from individual life to life collectively. The difficulties of individual life have gradually led people to organize into groups, tribes and later states. Organizing is seen as a human right today. The reason for this is that the organized actions are much more efficient and easier when compared to individual actions. Although this efficiency and convenience is a good motivation for beneficial activities, the same situation is especially true for harmful activities that the person creates against himself, his environment and society, which is called a crime. In the globalizing world axis, it is a reality that various crimes are committed both within the borders of the country and violate the borders of many countries and in this way criminal organizations operating at national and international scale have been established. As per our legislation, the danger posed by these organizations in the society was regulated by the crime of“Establishing an organization for the purpose of committing a crime”specified in Article 220 of the Turkish Penal Code No. 5237. Within the scope of combating these organizations, the relevant law and both the substantive and procedural instruments related to this crime were examined in detail. Missing or defective places are specified within the scope of the legislation. The aim of the study is to determine the adequacy of existing regulations for effective fight against organized crime.