Yazılım test sürecinde hata yönetimi ve yeni bir hata yönetimi uygulamasının geliştirilmesi
Defect management in software test process and a new defect management application development
  1. Tez No: 726957
  2. Yazar: AYŞE BETÜL KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yazılım Yaşam Döngüsü, bir yazılım işinin veya projesinin fikir aşamasından itibaren analiz, geliştirme, test ve canlı ortama çıkış aşamalarını kapsayan bir süreçtir. Yazılım Testi ise bu süreçte yapılan yazılımın doğrulanma işlemlerini içeren önemli kısmını oluşturmaktadır. Yazılım Testi genel olarak Hata Yönetimi araçları ile yönetilmektedir. Bu süreç boyunca araçlar kullanıldığında birçok paydaşın olduğu bu uzun sürecin izlenebilirliği sağlanır ve güçlü bir raporlama avantajı sağlar. Birçok marka veya kurum bu süreçler için araç kullanımını tercih etmektedir. Araçların çoğu tek başına yetersiz kalmaktadır. Bu durum için çeşitli çözümler bulunmaktadır; Kullanılan araca uyumlu başka araçlarla eksiklikler tamamlanabilir. Açık kaynak kodlu araçlar üzerinde geliştirme yapılabilir veya kendi süreçlerine uygun araçlar geliştirilebilir. Bu tezde halihazırda kullanılan bir hata yönetimi aracı tecrübesinden yola çıkılmıştır. Araç ile ilgili çalışanlardan gelen olumsuz geri bildirimler ve öneriler değerlendirilmiş ve süreci daha pratik hale getiren yeni bir uygulama geliştirilmiştir. Uygulamada testin ana girdisi olan gereksinimler test edilebilir gereksinimler olarak alınmıştır. Gereksinim ekranında hata girişi sağlanmıştır. Gereksinimler, test senaryolarına dönüştürülerek aynı ekran içinde test durumları gösterilmiştir. Süreçler, mevcuttan ve çeşitli araçlardan çok daha kısa hale getirilmiştir. 39 adımda yapılan bir hata raporlama işlemi 8 adıma indirilmiştir. Buna ek olarak geliştirilen uygulamanın karmaşık olmaması, ayrı bir giriş ekranı olmaması, gereksinimlerle senaryoların aynı ekran üzerinde görülebilmesi, hata şablonu oluşturulabilmesi hata girişi maliyetini yaklaşık %80 azaltmıştır. Ayrıca çalışanın motivasyonunu artırması uygulamayı daha verimli hale getirecektir. Geliştirilen hata yönetiminde mevcut sistemde olmayan aşağıdaki özellikler bulunmaktadır. Kullanıcı ve yetki tanımlama, lisans ve bakım ücreti, araç eğitimi bu uygulamada olmayacaktır. Mevcut sistemdeki kullanım zorluğu en aza indirgenmiştir. Senaryolar otomatik olarak gereksinimlerden üretilmektedir. Hata kayıtlarında şablon oluşturulmaktadır. Hata kaydı ekranına işletim sistemi versiyonu, internet tarayıcı çeşidi gibi bir çok gerekli detay bilgiler eklenmiştir. İstatistiksel bilgiler tutulmasını kolaylaştıran bu ek geliştirmeler genel iyileştirmeyi sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Software Life Cycle is a process that covers the stages of analysis, development, testing and going live from the idea stage of a software business or project. Software Testing, on the other hand, constitutes the important part that includes the verification processes of the software performed in this process. Software Testing is generally managed by defect management tools. When tools are used during this process, the traceability of this long process involving many stakeholders as well as a strong reporting advantage is ensured. Many brands or institutions prefer to use tools for these processes. Most of the tools alone are insufficient. Various solutions are available for this situation; the deficiencies can be completed with other tools compatible with the used tool. Tools with open source codes can be developed. Or, tools that are suitable to their own processes can be developed. This thesis is based on the experience of a currently used defect management tool. Negative feedback and suggestions from employees about the tool were evaluated and a new application that makes the process more practical was developed. Requirements, which are the main input of the test in practice, were taken as testable requirements. A defect entry was provided on the requirement screen. Requirements were transformed into test cases and the test cases were displayed on the same screen. Processes have been made much shorter than existing ones and various tools. A defect reporting process made in 39 steps has been reduced to 8 steps. In addition, the developed application is not complicated, does not have a separate login screen, the requirements and scenarios can be viewed on the same screen, and the defect template can be created, reducing the cost of defect entry by approximately 80%. Furthermore, increasing the motivation of the employee will make the application more efficient. In the developed defect management, there are the following features that are not available in the current system. User and authorization identification, license and maintenance fee, vehicle training will not be in this application. The difficulty of usexi in the current system is minimized. Scenarios are automatically generated from requirements. Template is created in defect records. Many necessary detailed information such as operating system version and internet browser type have been added to the defect record screen. These additional enhancements, which make it easier to keep statistical information, will provide overall improvement.