Kentsel dönüşümün sosyal boyutları üzerine bir inceleme(Ayazma-Tepeüstü Kentsel Dönüşüm Projesi)
An analysis of social aspects of urban transportation (Ayazma- Tepeustu Urban Transformation Project)
- Tez No: 726959
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BERNA AKSOY ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı“Kentsel Dönüşüm”kavramının unutulan veya ihmal edilen boyutu“Sosyal Dönüşüm”'ün vurgulanması amacıyla“Küçükçekmece Belediyesi ”Ayazma – Tepeüstü Kentsel Dönüşüm Projesi“'nin olumlu–olumsuz yönleri incelenerek, Sosyal boyutu ön plana çıkarılarak incelenmesi olarak düşünülmüştür. Bu nedenle tezin konusu ”Kentsel Dönüşümün Sosyal Boyutları Üzerine Bir İnceleme (Ayazma-Tepeüstü Kentsel Dönüşüm Projesi)" olarak belirlenmiştir. Tezde, ilk olarak Kent ve Kentleşme kavramları ele alınarak Kentleşmenin olumsuz etkileri üzerinde durulmuştur. İlerleyen kısımlarda Kentsel Dönüşüm kavramının tarihçesi ve yöntemleri açıklanmıştır. Kentsel dönüşüm kavramının amacı, uygulama şekilleri, Türkiye'deki gelişimi ve yenilemenin sosyal kabulleri konunun esasına katkıda bulunacak oranda ve mümkün olduğu kadar sınırlı biçimde ele alınmıştır. Kentsel dönüşüme konu olan alanda yaşayan kitlenin sosyal profilleri kentsel dönüşüm öncesinde ve sonrasında zengin kaynaklar ve akademik çalışmalarla belirlenmiş olduğundan, çalışmada bu anket ve verilere yer verilmiştir. Sonuç kısmında ise taraflar açısından projenin sosyal boyutları üzerine karşılaştırmalar yapılmış ve özellikle zayıf olduğu düşünülen hususlarda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study has been aimed to analyze the positive and negative aspects of“Ayazma – Tepüstü Urban Transformation Project”by featuring the social concept of“Urban Transportation”which had been longtime neglected or forgotten . Therefore, the subject of the thesis has specially been determined as "An Analysis of Social Aspects of Urban Transportation (Ayazma- Tepeustu Urban Transformation Project). In the thesis, it has been initially dwelled on the negative effects of urbanization by discussing the concepts of Urban and Urbanization. In further parts of it, the history and methods of Urban Transformation are explained. The issues, such as The purpose of the urban transformation, applications forms, type, and development of it in Turkey, social acceptance of renewal and development of it in Turkey, have been featured in a restricted form, which will contribute sufficiently to the principle of the subject. Since the urban transformation is realized and based on the resources and academic studies on the social profiles of the people, who live in the area subject to the urban transformation; all data and relevant questionnaires have been referred in this study. In the results part of thesis, respective comparison works on the social dimensions of the project, from the point of parties, have been made, and advices have been given on the matters, which have been considered as relatively poor.