Pacific island states and seabed mining: An assessment of the relevant legislations
Pasifik ada ülkeleri ve deniz yatağı madenciliği: Hukuki düzenlemeler üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 726983
  2. Yazar: SKANDER TOUMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Maden kaynakları giderek azalmakta ve topraktan çıkarılması giderek zorlaşmaktadır. Derin denizlerde yapılan son araştırmalar, okyanuslarımızın derinliklerinde bulunan çok sayıda nadir toprak elementlerini tespit etti. Deniz yatağı madenciliği endüstrisinin gelişimi sayesinde, artık bu madenler çıkarılabilir ve ekonomik olarak uygulanabilir hale gelecektir. Pasifik Ada Ülkeleri, deniz yatağı maden kaynakları için önemli bir potansiyele sahiptir. Bu çalışma, denizde bulunan iki tür minerale odaklanmaktadır; birincisi, Deniz Tabanı Masif Sülfürleri (SMS) ve ikincisi, Manganez Nodülleri. Birçok Pasifik Eyaleti, Münhasır Ekonomik Bölgeleri (EEZ) içinde bu tür birikintilere sahiptir. Fosil yakıtlara daha az bağımlı hale gelmeye çalıştığımız için bu mineraller önemli bir kaynak olma potansiyeline sahiptir. Ulusal yargı alanında deniz yatağı madenciliği faaliyetlerinin başlatılması, öngörülebilir bir yasal rejimin varlığını gerektirir. Düzenleyici bir çerçeve, potansiyel müteahhitlere yalnızca güvenlik teminatı, yatırım koruması ve münhasır haklar sağlamakla kalmamalı, aynı zamanda deniz çevresinin korunması ve topluma zararlı sosyal ve ekonomik etkiler için bir rejim oluşturmalıdır. Bu tez, deniz yatağı madenciliğinin yasal yönlerini Cook Adaları ve Papua Yeni Gine ve bir bütün olarak Pasifik bölgesi açısından ele almaktadır. Bu tezin amaçları, yeni ortaya çıkan bu endüstriye yasal bir bakış sağlamak ve deniz yatağı madenciliğinin ulusal yargı alanındaki durumuna ve bu faaliyeti düzenlemek için yürürlükte olan bölgesel mekanizmalara değinmektir. Anahtar Kelimeler Deniz yatağı madenciliği – Ulusal yargı yetkisi – Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi (UNCLOS) – Papua Yeni Gine – Düzenleyici Çerçeve – Cook Adaları – Münhasır Ekonomik Bölge – Kıta Sahanlığı – Madencilik Yasası – Deniz Yatağı Maden Yasası – İhtiyati Yaklaşım
Özet (Çeviri)
Mineral resources are becoming scarce and their extraction from land is becoming increasingly difficult. Recent research in the deep-sea has identified an abundance of rare-earth elements located in the depth of our oceans. Throughout the development of seabed mining industry, these minerals will be finally extractable and economically viable. The Pacific Island Countries have substantial potential for seabed mineral resources This framework focuses on the two types of minerals found at sea, first, Seafloor Massive Sulphides (SMS) and, second, Manganese Nodules. Many Pacific States have such deposits within their Exclusive Economic Zones (EEZ). These minerals have the potential of becoming a significant resource as we strive to become less dependent on fossil fuels. Initiation of seabed mining activities in national jurisdicgtion requires presence of a predictable legal regime. A regulatory framework should not only provide security tenure, investment protection and exclusive rights to the prospective contractors but also it should establish a regime for the protection of marine environment and detrimental social and economic impacts to society. This thesis considers legal aspects of seabed mining in terms of Cook Islands and Papua New Guinea, and the Pacific region as a whole. The goals of this thesis are to provide a legal overview of this nascent industry and to touch upon the status of seabed mining in national jurisdiction and the regional mechanisms in place to regulate this activity. Keywords Seabed mining – National jurisdiction – United Nations Convention on the Law of the Sea (UNCLOS) – Papua New Guinea – Regulatory Framework- Cook Islands- Exclusive Economic Zone – Continental Shelf – Mining Act – Seabed Mineral Act – Precautionary Approach