Batı medyasında İslamofobi algısına ilişkin gazete ve dergi yazıları üzerine bir içerik analizi: Birleşik Krallık örneği
A content analysis on the newspaper and magazine articles about the perception of Islamophobia in Western media: The case of United Kingdom
  1. Tez No: 727084
  2. Yazar: ÇAĞKAN UBAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR DOLGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 398
Özet
Son yıllardaki terör saldırıları ve göç dalgalarının bir sonucu olarak Avrupa Birliği'nde İslamofobi konusunda büyüyen bir tartışma vardır. Bu dönemde Avrupa'daki İslam ve Müslüman algısı her zamankinden daha fazla kötüleşti. Avrupa merkezci ve oryantalist söylemler çerçevesinde bu çalışma, 2013-2017 yılları arasında Avrupa'daki küresel terör ve göç krizlerine bağlı olarak Batı medyasında İslamofobik temsillerin nasıl inşa edildiğini göstermeyi amaçlamaktadır. Batı medyasından seçilen İngiliz medyasında kitle iletişim araçlarından bazı gazete ve dergilerin İslam'ın nasıl anlamlandırdığı ve İslamofobi algısı üzerinde nasıl etki ettiği incelenerek, İngiliz medyasının zihniyeti ortaya çıkarılır. İslam ve Müslümanlar hakkındaki haber, makale ve başmakale yazılarında İslamofobi'nin nasıl inşa edildiğinin karşılaştırılması için beş gazete ve üç dergiden bir veri seti toplandı. İngiliz basınından seçilen yazı başlıkları, kalitatif içerik analizine bağlı olarak çözümlendi. Batı medyasından elde edilen örneklem bulgularına göre İngiliz basınında İslam hakkındaki yazılar, uluslararası terörizm ile küresel göçün yükseldiği dönemlerde değişkenlik göstermektedir. Bu gazete ve dergi yazılarının özellikleri İngiliz basınının Müslüman karşıtı tavrını belirlerken, basın Müslümanları çoğunlukla olumsuz bir şekilde aktarmaya devam ediyor. Bu çalışmada İslamofobi'nin inşasını yansıtmak amacıyla oluşturulan temalar, son yirmi yılda İngiliz medyasında İslam algısı algısına ilişkin araştırma bulgularıyla benzerlik gösteriyor.
Özet (Çeviri)
There has been a growing debate in the European Union on Islamophobia as a result of terrorist attacks and waves of migration in recent years. In this period, the perception of Islam and Muslim in Europe has more than ever deteriorated. In the perspective of the Eurocentric and Orientalist discourses, this study aims to demonstrate how Islamophobic representations are constructed in Western media between 2013 and 2017 depending on global terrorism and migrant crises in Europe. The mindset of the British media is revealed by investigating how certain mass media journals and magazines in British media selected from Western media view Islam and influence the perception of Islamophobia. In order to compare how Islamophobia is built in news, articles, and editorials about Islam and Muslims, a data set from five newspapers and three magazines was collected. Based on the qualitiative content analysis, the chosen headlines of the British press were analyzed. According to the sample findings acquired from the Western media, the articles about Islam in the British press vary during the times of rising international terrorism and global migration. While the features of these newspapers and magazines determine anti-Muslim attitude of the British press, the press continues reporting mainly Muslims in a negative way. The themes created to reflect Islamophobia construction in this study are similar to the research findings in the British media over the last two decades on the perception of Islam.