Soğuk Savaş sonrası Avrupada göçmenler üzerinden yükselen İslamofobi olgusu: Avusturya örneği
In the Europe over immigrant rising Islamophobia after Cold War Austria example
- Tez No: 933632
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Ortaya çıktığı ilk tarihlerden itibaren diğer bütün dinlerde görüldüğü gibi İslam da çeşitli önyargılara maruz kalmış, bu ön yargılar Batı'da İslam dinine ve Müslümanlara kuşku ile yaklaşılmasına sebep olmuştur. Siyasal, sosyal ve kültürel farklılıklar nedeniyle İslam ve Batı arasında problemlerin yaşanıyor olması İslamofobi başlığı altında değendirilmiştir. Avrupa'da Müslüman nüfusunun hızlı bir şekilde artmasının ardından, aşırı sağ siyasetçilerin benimsediği politikalar İslamofobiyi tetikleyen başlıca etkenlerden biri olmasına rağmen, bu durum tek başına yeterli bir açıklama sunmamaktadır. AB ülkelerindeki karşı uygulanan bu politikalar Müslüman azınlığa itidalli, kuşkulu davranılmasına ve yer yer bu azınlığın şiddete maruz kalmasına neden olabilmektedir. İslamofobi ile bağlantılı olarak Müslümanlara karşı ayrımcılık, şiddet ve taciz gibi çeşitli suçlar işlenmiştir ve bu durum, birlikte yaşama koşullarını neredeyse imkânsız kılmaktadır. 11 Eylül 2001 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri'nde gerçekleştirilen terör saldırısının ardından medyanın kullandığı ayrımcı söylem ve stratejiler, dünyada Radikal terörizm söylemlerinin gündeme gelmesine sebep olmuştur. Bu radikal eylemler ve söylemlerin son yıllarda dünya genelinde olduğu gibi Avrupa medyasında ve kamuoyunda da geniş yer tutması Dünyada İslam ve Müslümanlar hakkında yanlış algılara sebebiyet vermiş, bu algı yönetimi Müslümanlara karşı işlenen suçların artmasına neden olmuştur. Batılı ülkelerin mücadeleye dair yeterli ve etkili stratejiler geliştirememesi, İslamofobiyi artıran faktörler arasında yer almaktadır. İslam korkusu veya İslam düşmanlığı olarak adlandırılan İslamofobi, Avrupa ve dünya genelinde yalnızca Müslümanları değil, tüm insanlığı rahatsız eden yaygın bir sorun haline gelmiştir. İslamofobi, bir insanlık suçu olarak kabul edilmektedir ve bu durumu engelleyecek karşı tedbirler alınmadığı sürece Avrupa'da yaşamakta olan Müslüman ve Hristiyan topluluklar arasında sorunların artarak devam edeceği öngörülmektedir. Bu bağlamda Avrupa Birliği, ayrımcılıkla mücadele ve Müslüman göçmenlerin topluma entegrasyonları konularında çeşitli uyum çalışmaları yürütmekte ve İslamofobi ile başetmeye çalışmaktadır. Ancak, Avrupa Birliği'nin gerçekleştirdiği bu çalışmalar yeterli düzeyde değildir. Yakın tarihte yaşanan saldırılarla medyada sürekli gündeme gelmekte olan dolayısıyla gittikçe tehlikeli boyutlara ulaşan ve İslamofobi adıyla nitelendirilen bu problemin bir vaka olarak irdelenmesi gerekmektedir. Özelde ise Avusturya'nın göçmenlere ve özellikle Müslümanlara olan bakış açıları ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since its emergence, Islam has been subjected to various prejudices, similar to those seen in all other religions. These prejudices have led to a skeptical approach towards Islam and Muslims in the West. The problems between Islam and the West, arising from political, social, and cultural differences, have been addressed under the title of Islamophobia. Following the rapid increase of the Muslim population in Europe, policies adopted by far-right politicians have been one of the main factors triggering Islamophobia; however, this alone does not provide a sufficient explanation. The policies implemented against the Muslim minority in EU countries can lead to cautious and suspicious behavior towards this community, and in some cases, the minority may face violence. In connection with Islamophobia, various crimes such as discrimination, violence, and harassment against Muslims have been committed, making coexistence conditions nearly impossible. Particularly after the terrorist attacks carried out in the United States on September 11, 2001, the discriminatory discourse and strategies used by the media have caused radical terrorism narratives to come to the forefront globally. The prominence of these radical actions and narratives in recent years, both worldwide and in European media and public opinion, has led to misconceptions about Islam and Muslims, resulting in an increase in crimes committed against Muslims. The failure of Western countries to develop sufficient and effective strategies to combat these issues is among the factors that increase Islamophobia. Known as the fear or hostility towards Islam, Islamophobia has become a widespread problem that disturbs not only Muslims but all humanity in Europe and globally. Islamophobia is regarded as a crime against humanity, and without countermeasures to prevent this situation, it is expected that problems will continue to increase between Muslim and Christian communities living in Europe. In this context, the European Union is conducting various adaptation studies on combating discrimination and the integration of Muslim immigrants into society while trying to address Islamophobia. However, the efforts made by the European Union are not sufficient. Given the recent attacks and the constant media coverage associated with this issue, which is increasingly reaching dangerous dimensions andcharacterized as Islamophobia, it needs to be examined as a case. Specifically, the perspectives of Austria toward immigrants, especially Muslims, have been attempted to be highlighted.