Sezgisel bulanık cebirsel yapılar ve özellikleri
- Tez No: 727089
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada bulanık alt küme (fuzzy set) tanımı ifade edilmiş ve onun genişletilmişi olan sezgisel bulanık küme tanımı ele alınmıştır. Sezgisel bulanık kümelerin (Intuitionistic fuzzy sets) cebirsel ifadeleri araştırılmıştır. Bu kapsamda iki bölüm olarak çalışmamız yürütülmüştür. İlk bölümde sezgisel bulanık alt gruplar ve ikinci bölümde sezgisel bulanık alt halkalar ve sezgisel bulanık idealler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the definition of fuzzy set is expressed and its extension, the intuitionistic fuzzy set, is discussed. Algebraic expressions of Intuitionistic fuzzy sets were investigated. In this context, our work was carried out in two parts. In the first part, intuitionistic fuzzy subgroups and in the second part intuitionistic fuzzy subrings and intuitionistic fuzzy ideals are examined.