Nötrosofik dörtlü kümeler üzerine bazı nötrosofik üçlü cebirsel yapılar
Some neutrosophic triplet structures based on neutrosophic quadruple sets
- Tez No: 793520
- Danışmanlar: PROF. DR. MEMET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez altı bölümden meydana gelmektedir. Giriş kısmının yer verildiği birinci bölümde bulanık kümelerin, sezgisel bulanık kümelerin, nötrosofik kümelerin, nötrosofik üçlü kümelerin ve nötrosofik dörtlü kümelerin tarihi sürecine yer verildi. Genel bilgilerin verildiği ikinci bölümde tezde kullanacağımız bulanık kümelerin, nötrosofik kümelerin, nötrosofik üçlü kümelerin ve nötrosofik dörtlü kümelerin tanımları gözden geçirildi. Üçüncü bölümde küme değerli nötrosofik dörtlü sayılar üzerine nötrosofik üçlü gruplar incelendi. Nötrosofik dörtlü teori ile nötrosofik üçlü grupların özelliklerini birlikte sağlayan bu yapı ile ilgili temel tanımlar ve özelliklerine yer verildi. Dördüncü bölümde küme değerli nötrosofik dörtlü sayılar üzerine nötrosofik üçlü cisimler ve nötrosofik üçlü vektör uzaylar incelendi, bu yapıların temel özellikleri gözden geçirildi. Beşinci bölümde küme değerli nötrosofik dörtlü sayılar üzerine nötrosofik üçlü metrik uzaylar gözden geçirildi. Altıncı bölümde ise tezden elde edilen sonuçlar verildi.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters. In the first chapter, in which the introduction is given, the historical process of fuzzy sets, intuitionistic fuzzy sets, neutrosophic sets, neutrosophic triplet sets and neutrosophic quadruple sets is given. In the second chapter, in which general information is given, the definitions of fuzzy sets, neutrosophic sets, neutrosophic triplet sets and neutrosophic quadruple sets, which we will use in the thesis, are introduced. In the third chapter, neutrosophic triplet groups based on set valued neutrosophic quadruple numbers are examined. The basic definitions and properties of this structure, which together provide the neutrosophic quadruple theory and the properties of neutrosophic triplet groups, are given. In the fourth chapter, neutrosophic triplet fields and neutrosophic triplet vector space based on set valued neutrosophic quadruple numbers are examined, and the basic properties of these structures are introduced. In the fifth chapter, neutrosophic triplet fields and neutrosophic triplet vector space based on set valued neutrosophic quadruple numbers are examined. In the sixth chapter, the results obtained from the thesis are given.