Sosyolojik kuramda yapı - eylem tartışmaları çerçevesinde Türk aile yapısı ve akrabalık ilişkileri: Malatya örneği
Turkish family structure and kinship relations within the framework of structure - action discussions in sociological theory: The case of Malatya
- Tez No: 727209
- Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT GELEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışma, bireylerin gündelik hayat içerisindeki düşünme, hissetme ve eylemde bulunma biçimleriyle aile ve akrabalık ilişkilerinin nasıl bağlantılı olduğunu sosyolojik kuramda yapı – eylem tartışmaları bağlamında anlamaya ve açıklamaya çalışmaktadır. Çalışmanın nihai hedefi, aile ve akrabalık ilişkilerinin bireysel eylem üzerindeki etkisini katılımcıların kendi anlam dünyaları ve bakış açılarından hareketle incelemektir. Bu amaç doğrultusunda bireysel eylem alanları olarak (i) siyasi ve ideolojik düşünce (ii) dini inanç ve ibadetler ve (iii) gündelik yaşam pratikleri olmak üzere üç alan belirlenmiştir. Bu çalışmada, nitel araştırma yöntem ve teknikleri kapsamında bir saha çalışması gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın saha çalışması kısmı Malatya'da yapılmıştır. Çalışmamız kapsamında Malatya'yı önemli kılan unsur, şehrin hızlı bir sanayileşme ve kentleşme sürecine girmiş olması; bununla birlikte hem geleneksel değerleri hem de modern kent hayatının“kentli”yaşam biçimini bir arada barındırmasıdır. Bu sebeple çalışmanın konusu ve amacı gözetilerek nitel araştırma yöntem ve teknikleri kapsamında Malatya'nın Battalgazi ve Yeşilyurt ilçelerinde ikamet eden 24 katılımcı ile yüz yüze ve derinlemesine görüşme yapılmıştır. Sahadan elde edilen veriler üzerinde tematik analiz gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulgularından hareketle, bireylerin gündelik hayat içerisindeki düşünme, hissetme ve eylemde bulunma biçimlerinin, aile ve akrabalık ilişkisi içerisindeki insanlarla olan etkileşimlerine bağlı olduğu; bireylerin eylemlerini, hayatlarındaki en önemli değerlerin başında gelen aileleri ile girmiş oldukları etkileşimler çerçevesinde karşılıklı bir şekilde inşa ettikleri; dolayısıyla bireylerin eylemlerini gerçekleştirirken hem ailelerinin beklentilerini hem de kendi istek ve arzularını dikkate aldıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study attempts to understand and explain how family and kinship relations are related to the ways in which individuals think, feel and actions in everyday life in the context of structure – action discussions in sociological theory. The aim of the study is to examine the effect of family and kinship relationships on individual action based on the participants' own meaning worlds and perspectives. For this purpose, three areas have been identified as individual areas of action: (i) political and ideological thought, (ii) religious beliefs and worship, and (iii) daily life practices. In this study, a field study was carried out within the scope of qualitative research methods and techniques. The field study part of the research was conducted in Malatya. Malatya has undergone a rapid industrialization and urbanization, and at the same time it combines both traditional values and the“urban”way of life of modern urban life. For this reason, face-to-face and in-depth interviews were conducted with 24 participants residing in Battalgazi and Yeşilyurt districts of Malatya within the scope of qualitative research methods and techniques, considering the subject and purpose of the study. Thematic analysis was carried out on the data obtained from the field. Based on the research findings, it has been determined that the ways of thinking, feeling and acting in daily life of individuals depend on their interactions with people in family and kinship relations. Individuals construct their actions mutually within the framework of the interactions they have entered with their families, which is one of the most important values in their lives. Therefore, it has been concluded that individuals take into account both their families' expectations and their own wishes and desires while performing their actions.