Ülseratif kolit hastalarında entamoeba histolytica prevalansının araştırılması
Investigation of the prevalence of entamoeba histolytica in ulcerative colitis patients
  1. Tez No: 727237
  2. Yazar: MURAT SOYLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDURRAHMAN EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Parazitoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma ile ülseratif kolit hastalarında Entamoeba histolytica prevalansının araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya ülseratif kolit tanısı konmuş 100 hasta ve gastrointestinal şikâyeti olmayan 50 sağlıklı birey olmak üzere toplam 150 kişi dahil edildi. Çalışmaya dâhil edilen örnekler önce makroskobik olarak incelendi. Hasta grubunda dışkı örneklerin %31'inde Entamoeba histolytica saptanırken kontrol grubunun %4'ünde Entamoeba histolytica adezin antijeninin pozitif olduğu saptandı. E. histolytica görülme sıklığı ile ülseratif kolit hastaları ve kontrol grubu arasında yapılan istatiksel değerlendirmede anlamlı bir fark saptandı. Ayrıca E. histolytica görülme sıklığı ile ishal ve karın ağrısı arasında yapılan istatistiksel değerlendirmede ayrı ayrı anlamlı bir fark saptandı. Sonuç olarak; ülseratif kolit hastalarında E. histolytica görülme sıklığının %31 oranında olduğu saptanmıştır. Bulunan bu sonuç E. histolytica'nın ülseratif kolit hastalarında mutlaka akla getirilmesi gerektiği, bu hasta grubunda ishal, kanlı ishal ve karın ağrısı varlığında mutlaka E. histolytica'nın ayırıcı tanı ile dışlanması gerektiği, teşhisinde mikroskobik yöntemler yanıltıcı sonuçlar verebildiği için serolojik yöntemlerle sonucun desteklenmesi gerektiği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
With this study, it is aimed to investigate the prevalence of Entamoeba histolytica in ulcerative colitis patients. A total of 150 people were included in the study, including 100 patients diagnosed with ulcerative colitis and 50 healthy individuals without gastrointestinal complaints. The samples included in the study were first examined macroscopically. Entamoeba histolytica was detected in 31% of stool samples in the patient group, while Entamoeba histolytica adesin antigen was positive in 4% of the control group. A significant difference was found in the statistical evaluation between the incidence of E. histolytica and ulcerative colitis patients and the control group. In addition, a significant difference was found in the statistical evaluation between the incidence of E. histolytica and diarrhea and abdominal pain. As a result; The incidence of E. histolytica was found to be 31% in patients with ulcerative colitis. This conclusion was concluded that E. histolytica should be brought to mind in patients with ulcerative colitis, that E. histolytica should be excluded with differential diagnosis in the presence of diarrhea, bloody diarrhea and abdominal pain in this patient group, and that the result should be supported by serological methods because microscopic methods can give misleading results in its diagnosis.