Diyabetik retinopatide optik koherens tomografi anjiografisi ile posterior oküler kan akımının değerlendirilmesi
Evaluation of posterior ocular blood flow with optical coherens tomography angiography in diabetic retinopathy
  1. Tez No: 727236
  2. Yazar: GAMZE GİZEM ERAYMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA URFALIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Çalışmada amacımız; diyabetes mellitus (DM) tanısı olup diyabetik retinopati (DR) olmayan hastalar, nonproliferatif ve proliferatif DR olan hastalar ve sağlıklı gözlerde optik koherens tomografi anjiyografisi (OKTA) kullanarak retinanın yüzeyel ve derin vasküler yapılarını, koryokapillaris ve optik sinir başı mikrovasküler değişikliklerini araştırmak ve karşılaştırmaktır. Gereç-Yöntem: Bu prospektif çalışmaya Temmuz 2020-2021 tarihleri arasında kliniğimize başvuran hafif, orta ve proliferatif DR ve tip 2 DM olup DR olmayan 25'er hasta ile bu gruplarla yaş ve cinsiyet açısından benzer özellikteki 25 sağlıklı kişi dahil edildi. Hastaların makula yüzeyel kapiller pleksus (YKP), derin kapiller pleksus (DKP), dış retina ve koryokapillaris (KK) akım alanları (AA) ile YKP ve DKP vasküler dansiteleri (VD) incelendi. Ayrıca optik diskte optik sinir başı, radyal peripapiller kapiller (RPK), vitreus ve KK ile optik sinir başı ve RPK pleksus vasküler dansite parametreleri ölçüldü. Yüzeyel ve derin FAZ alanları incelendi.
Özet (Çeviri)
Purpose: Our aim in the study, to investigate and compare the superficial and deep vascular structures of the retina, choriocapillaris and optic nerve head microvascular changes using optical coherence tomography angiography (OCTA) in patients with diabetes mellitus (DM) without diabetic retinopathy (DR), patients with nonproliferative and proliferative DR and healthy eyes. Materials and methods: This prospective study included 25 patients with mild, moderate and proliferative DR and type 2 DM, each without DR and 25 healthy individuals with similar age and gender characteristics to these groups who applied to our clinic between July 2020-2021. The macular superficial capillary plexus (SCP), deep capillary plexus (DCP), outer retina and choriocapillaris (CC) flow areas and SCP and DCP vascular densities of the patients were examined. In addition, optic nerve head, radial peripapillary capillary (RPC), vitreous and CC flow area, optic nerve head and RPC plexus vascular density parameters were measured in the optic disc. Superficial and deep FAZ areas were investigated.