Cumhuriyet döneminde Doğu Anadolu'ya yapılan kamu harcamaları (1946-1960)
Public expenses in the Eastern Anatolia (1946-1960)
- Tez No: 72727
- Danışmanlar: PROF. DR. AZMİ SÜSLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Türk İnkılap Tarihi, Economics, History of Turkish Revolution
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 306
Özet
285 ÖZET Doğu Anadolu Bölgesinin, ülke genelinde gerçekleşen kamu harcamalarından ne ölçüde pay aldığını belirlemeyi ve bunları irdelemeyi amaçlayan bu çalışma 1946- 1960 yıllarını kapsamaktadır. Bu seçimin, konunun ve dönemin kendine özgü özelliklerinden kaynaklanan nedenleri vardır. Onun için dönemin siyasal, ekonomik ve toplumsal yapısı bir bütün halinde L Bölümün konusunu oluşturmaktadır. Ele alınan bir konunun genel nitelikte zemininin belirlenmesi, yalnızca çıkış noktalarının ve gelişmelerin motivasyon kaynaklarının gösterilmesi bakımından önem taşır. Bunun yanında konuyu oluşturan belli başlı problemlerin saptanıp irdelenmesi de gerekir. Onun için E. Bölüm, dünyada ve Türkiye'de kamu harcamalarının durumu ile seyrine ayrılmıştır. Burada, kamu harcamalarının niteliği, toplumsal etkinliği ve önemi ile Doğu illerine ait demografik veriler titizlikle değerlendirilmeye çalışılmıştır. EL Bölüm Doğu Anadolu'da yapılan kamu harcamalarının sektörler itibariyle ele alındığı bölümdür. Doğu Anadolu Bölgesindeki kamu harcamalarına ilişkin ayrıntılar ile bölgedeki kamu gelirleri, tahakkuk edilen gelirlerin tahsil edilme durumları ve bu gelirlerin adı geçen yerlere yapılan kamu harcamalarını karşılama oranlan IV. Bölümün konusunu oluşturmaktadır. Yine kamu harcamalarının iller itibariyle dağılımı da bu bölümde incelenmiştir. Doğu illerinden bazdan, kimi kamu hizmetlerinde öne çıkmıştır. Van, Hakkari, Tunceli, Bitlis, Diyarbakır ve Elazığ illerinde dönem boyunca kişi başına yapılan toplam kamu harcamaları, iller genel ortalamasından daha fazladır. Ayrıca, kimi sektörlerde, bazı doğu illerinin çok yüksek oranlarda kamu harcaması aldığı görülmektedir. Dönem boyunca, tahakkuk eden kamu gelirlerinin tahsil edilemeyen bölümünün ise iller genelinde %19 olmasına karşın Doğu illerinde %30 düzeyinde bulunduğu saptanmıştır. özetle, süreç hemen her zaman doğu illerine diğer illerin kamu gelirlerinden aktarma biçiminde işlemiştir. Doğu Anadolu'nun tarihi ve coğrafik şartlan nedeniyle karşı karşıya bulunduğu gerçekler vardır. Yoksa ki iddia edildiği gibi“Doğu”nun ihmali, hele hele sömürülmesi söz konusu bile edilemez. Kalkınma politikalarının uygulamadaki basan derecesi ise, bütün Türkiye için, ayrı bir tartışma konusu olarak ele alınabilir.
Özet (Çeviri)
286 SUMMARY This study had been investigating the public payment for eastern region which the government devide. In 1946-1960 terms had been chosen for this. In this term the total payment for eastern region, justice, security, national education, health, agriculture, religiosity had been examined carefully. We can summarise the results consequently: By republican developing enterprises for the republican term, the government tried have the developing attacks, in spite of the negative conditions, a lot of important decisions had been made. The public payment paid on eastern regions, had been over public incomes; for example m Hakkari, Tunceli, Bitlis, Van, Mardin, Muş, Bingöl and Kars. The public payment which troughs for this regions is three or four themes more than public incomes. And some of the public income which is gained from western regions, had been transferred for the eastern regions. In 1946-1960 term, the public payment for this region is more than 1.72 folded which is collected income from there. This rate average for country is 0.62. That is to say, for 100 Turkish liras which collected, 179 Turkish liras had been spent in eastern cities, and only 62 Turkish liras had been spend in other cities. The results of this study showed us the reasons of the problems in the eastern part of Turkey, are historical and geographical more then economical. Nobody can say the eastern regions had been omitted. The principals of Turkish Republic never let the governments do something wrong like that too.