Göz içi lens ameliyatları hakkında bireylerin risk algısı ve bilgi düzeyi
Individuals about intra ocular lens surgery perception of risk and level of knowledge
- Tez No: 727273
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healtcare Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma 40-65 yaş arası bireylerin göz içi lens ameliyatlarına ilişkin bilgi düzeyleri ve risk algılarını değerlendirmeye yönelik kesitsel, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı bir araştırmadır. Çalışmanın amacı bireylere göz içi lens ameliyat olmayı düşündüren sebepleri saptayarak, ameliyat hakkındaki bilgi düzeyleri ve risk algılarının ölçülmesi, ameliyat esnasında oluşabilecek komplikasyonlar ve ameliyat sonrası oluşabilecek risklerle ilgili bilinçli farkındalıklarının artmasıdır. Araştırmanın evrenini; Türkiye'de yaşayan 40-65 yaş arası bireyler oluştururken, örneklem“ Amaca Yönelik Örnekleme Yöntemi”ile seçilen 385 kişidir. Örneklem büyüklüğünün hesaplanmasında %95 güven seviyesi ve %5 hata payı dikkate alınmıştır. Veriler araştırmacı tarafından oluşturulan yüz yüze anket yoluyla toplanmıştır. Verilerin analizinde; anketin 1. 2. ve 3. bölümünde yer alan sorulara ilişkin frekans tabloları oluşturulmuştur. Birinci bölümde 10 soru; ikinci bölümde 13 soru; üçüncü bölümde 14 soru vardır. Verilerin analizinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Veriler nitel olduğundan dolayı karşılaştırmalarda parametrik olmayan Ki-Kare bağımsızlık testi yapılarak değişkenler arasındaki ilişki tespit edilmeye çalışılmıştır. Bireylerin bilgi düzeyi ve doğru algılama puanları arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur(p=0,000
Özet (Çeviri)
This study is a cross-sectional, relationship and relationship research to evaluate the knowledge and risk perceptions regarding intraocular lens surgeries between the ages of 40-65. It examines the issues related to the risks associated with the examination, practice and examination of the operating personnel and risk perceptions, identifying the reasons for considering the examination of the intraocular lens. Writing the research; While an experience in Turkey is 40-65 years old, the sample is 385 people with the“Purpose-Oriented Sampling Method”. In sample acquisition, 95% confidence level and 5% error were considered. Data were collected through a face-to-face questionnaire created by the researcher. In the analysis of data; the case tables in sections 1 and 3 of the questionnaires. First space 10 questions; second space 13 questions; There are 14 questions for your child. SPSS package program was used in the analysis of the data. The data are in qualitative comparisons, not related to real people, not related to people not related to people. Regarding their general knowledge level and their scores in the right direction (p=0.000