Alümina ve alüminyum köpük takviyeli seviye 4 düzeyinde yeni bir standalone zırh sentezi
A new level 4 grade alumina and aluminum foam reinforcedstandalone armor synthesis
- Tez No: 727278
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİH CEMAL KUŞHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Zırh malzemelerinde gelişen teknoloji ile aynı tehdit seviyesi için daha düşük ağırlığa sahip koruma sistemleri yapılması için çalışmalar yapılmaktadır. Kapalı hücre alüminyum köpük malzemesinin benzerlerine göre düşük özgül ağırlık, yüksek enerji sönümleme kabiliyetlerinden ötürü seramik destek plası arkasında balistik malzemesi olarak kullanımı incelenecektir. Kullanılan malzemeler Al2O3, UHMWPE, kapalı hücre alüminyum köpüktür. Malzemeler SEM, XRD, tane boyut ölçümü, statik basma testi gibi deneysel çalışmalar ile incelenmiştir. Zırh sistemine ait analizler LS-DYNA programında gerçekleştirilmiştir. Hazırlanan 4 farklı yoğunlukta alüminyum köpüklü ve alüminyum köpüksüz kompozit zırh numuneleri ile atış testleri tamamlanmıştır. Atış testleri NIJ IV standartında belirtilen 7,62x63 M2AP mühimmatı ile yapılmıştır. Atış sonrası balistik numunler incelenmiş ve yorumlanmıştır. Çalışma sonucu kapalı hücre alüminyum köpük uygulamalarının balistik özelliği iyileştirici bir çözüm olarak kullanılabileceği görülmüştür. Çalışmada ayrıca köpük yoğunluğundaki değişimin balistik özelliğe etkisi de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Developing Technologies in armor metarials, many studies are carried out to compose protection systems with lower weight solutions for the same threat level. The usage of closed cell aluminum foam material as a ballistic material behind the ceramic support plate will be examined due to its relative low spesific density and high energy absorption capabilities. The materials used in the armor are; Al2O3, UHMWPE and closed cell aluminum foam. The materials we investigated by experimental studies such as SEM, XRD, particle size measurement, static compression test. Analyzes of the armor system we carried out in the LS-DYNA program. Shooting tests were applied to 4 different density aluminum foam and foamless composite armor samples. Shooting tests were carried out with 7,62x63 M2 AP ammunition specified in the NIJ IV standart. Post-shot ballistic samples were examined for interpretion. As a result of study, it has been seen that closed cell alumium foam applications can be used as a ballistic improvement solution. İn addition the effect of the change in foam density on the ballistic properties was also investigated.