Çöpçü
Scavenger
  1. Tez No: 727277
  2. Yazar: YASİN NAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ MAKAL
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Yakın gelecekte geçen hikâyenin kahramanı“Çöpçü”görevi sokakları temizlemek olan bir robottur. Onun temizlik yaptığı bir yerde futbol oynayan çocuklar ile karşılaşması, şarjının bitmesi her şeyi değiştirir. Ancak işini aksattığı için görevliler tarafından merkeze götürülerek yaptığı anlaşma hatırlatılır. Çöpçü gerçekte oldukça yaşlı, ölümü bekleyen bir insanken kendisine ölümsüzlüğü vaat edenlerle anlaşma imzalamıştır ve bunun da sonuçları mutlaka olacaktır. Özetle bu film distopik bir gelecekte, robot-insan karışımı“cyborg”kavramı üzerinden emeğinin her zaman sömürüleceği, modern çağ köleliğinin bitmeyeceğini anlatmaya çalışır.
Özet (Çeviri)
The protagonist of the story“Scavenger”which takes place in the near future, is a robot whose task is to clean the streets. Meeting children playing football in a place where he is cleaning, running out of battery changes everything. However, because he was disrupting his work, he was taken to the center by the officers and reminded him of the agreement he made. While the scavenger was actually a very old man waiting to die, he made a deal with those who promised him immortality, and this will definitely have consequences. In summary, this movie tries to explain that in a dystopian future, the robot-human mixture“cyborg”concept will always be exploited, and modern age slavery will not end.